Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Angol nemesi családból származott az ápolónői hivatás és képzés megteremtője, Florence Nightingale (1820-1910).
Kora ifjúságától érdeklődött az egészségügyi szolgálatok, a kórházszervezés, az ápolás iránt, és elhivatottságot érzett a szenvedőkön való segítésre. Példás élet az övé. A beteg emberiségért, a sebesült katonákért, a gyógyításért szervezett és mozgósított Viktória királynő korában, amikor a nők szinte csakis a családi élet keretében mutathatták meg képességeiket. Csupán néhány erős jellemű és kivételes tehetségű asszony volt képes áttörni a társadalmi korlátokat. Florence közéjük tartozott.
Fiatal korától egy kórházban dolgozott, később felügyelője lett egy beteg nőkről gondoskodó intézménynek, ahol már a gyakorlatban is megvalósíthatta az ápolásról vallott haladó gondolatait. A krími háború idején (1853-1856) az angol hadseregben megszervezte a hadikórházakat. Önkéntes ápolónőket toborzott és vezetett Skutariba, az angolok kórházbázisára. Szervezőkészségének és elszántságának köszönhetően annyira javultak az ápolás feltételei, hogy a halálozási arányszám a kétharmadára csökkent. Éjjelente lámpással járta a hadszíntereket, és kutatta a sebesülteket. Lámpája szerte a világon az ápolás szimbólumává vált.
Londonba visszatérve hívei ötvenezer fontos alapítványt tettek, amelyből ápolónőképző intézetet alapított. A krími háború rettenetes lelki és fizikai megterhelését sosem heverte ki. Kilencven évig élt, de évtizedeken át ágyban fekvő betegként, maga is ápolásra szorulva.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu