• Cikk nyomtatása

Sportnapló

Szerző: Palágyi Béla

TÍZ ARANYLABDA KIESETT

Amiként fogynak a csapatok az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, annak megfelelően nő a színvonal. A csoportmeccseken elsősorban a papírforma dominált – kivéve persze az olyan meglepetéseket, mint a világbajnoki címvédő németek kiesése, vagy a későbbiekben „elolvadt” izlandiak döntetlenes rajtja Argentína ellenében. A kieséses szakaszban azonban már a futball magasiskolájának padjaiban ülhettünk. A Franciaország–Argentína meccset jó ideig nem fogjuk elfelejteni! Az egyik oldalon a dél-amerikai ország, melynek „márkaneve” az ötszörös aranylabdás Lionel Messi, akitől mindenki azt várta, hogy Diego Maradona örökébe lépve ismét a világbajnoki dobogóra vezényli hazája válogatottját. A franciák? Jó kis csapat, szó se róla, de Európában nem mindig róluk szól a fáma. Aztán Griezmann büntetőjével vezettek a gall kakasosok, de a félidő vége előtt Di Maria találatával kiegyenlítettek az argentinok. Helyreállt a világ rendje – mondták sokan –, de nem a franciák! Még akkor sem adták fel, amikor Mercado góljával Argentína 2-1-re vezetett: Pavard, majd Mbappé 3-2-re megfordította a meccs állását. Majd az utóbbi játékos, a Paris Saint-Germain alig 19 éves – utóbb a mérkőzés legjobbjának választott – csatára újabb góljával 4-2-re nőtt a francia előny, és hiába fejelte Messi átadását Agüero a hálóba, ez már csak a 4-3-hoz volt elég. A franciák legközelebb az elődöntőbe jutásért Uruguayjal gyürkőzhetnek, akik a portugálokat küldték haza a szintén ötszörös Aranylabda-tulajdonos Cristiano Ronaldóval az élen. Ezen a meccsen Cavani varázsolt két gyönyörű gólt, amivel szemben Pepe találata kevésnek bizonyult.

RÁADÁS ÉS PÁRBAJ

A következő összecsapásokon hosszabbításra, majd a mindent eldöntő tizenegyes párbajra is sor került. Spanyolország a rapszodikus Oroszországgal küzdött: két orosz góllal – Ignasevics öngóljával és Dzjuba 11-esével – alakult ki az 1-1-es döntetlen. A hosszabbítás terméketlen maradt, jöhettek a tizenegyesek, amikor is a házigazdák 4, a hispánok 3 találatot értek el. A világ legértékesebbjeként jegyzett csapat tehát kiesett. A Horvátország–Dánia meccsen hasonlóan zajlottak az események: 1-1 (gólszerzők: Mandzukic, illetve Jörgensen) után a ráadás sem döntött, aztán a tizenegyesrúgásokat a horvátok 3-2-re nyerték. A legjobb négy közé jutásért tehát az Oroszország–Horvátország találkozót láthatjuk, az utóbbi válogatott nagyobb esélyével. Ezután Brazília simán verte a roppant lelkes és némileg balszerencsés Mexikót (2-0, a gólokat Neymar és Firmino szerezte). Belgium a sírból hozta vissza a meccset: Japán Haragucsi és Inui találatával már 2-0- ra vezetett, de a belgák Vertonghen és Fellaini villanásával egyenlítettek, majd a 94. percben Chadli góljával a győzelmet is kicsikarták. Így a négy közé kerülésért a Brazília–Belgium slágerösszecsapásra kerül sor. Lapzártánk után rendezték meg a Svédország–Svájc és a Kolumbia–Anglia találkozókat. A két továbbjutó csapat egymással küzd majd az elődöntőért.