Bolondünnep a Harvardon

Az amerikai Harvard Egyetem közismerten a világ legjobbnak tartott egyeteme, ezt a rangot elsősorban azzal nyerte el, hogy itt dolgozik a legtöbb Nobel-díjas tudós, illetve itt tanult a legtöbb, később Nobel-díjat elnyert személyiség.

BulvárUjlaki Ágnes2010. 01. 02. szombat2010. 01. 02.

Fotó: Picasa 2.7

Bolondünnep a Harvardon Fotó: Picasa 2.7

De ez mind nem elég a patinás intézménynek! Egyik legkedveltebb újabb kori tradíciójuk szerint itt osztják ki évről évre – az idén immár 19. alkalommal – az úgynevezett Ig Nobel-díjakat is. Ezt a kitüntetést – tulajdonképpen Bolond Nobel-díjat – azoknak ítéli oda a legtekintélyesebb tudósokból álló testület, akik az idei év legfeleslegesebb, leggyagyább kutatásaival büszkélkedhetnek. Vidám ceremónián osztják ki a díjakat, s egyre inkább nem szégyen át is venni azokat.

A közgazdasági anti-Nobel-díjat négy izlandi bank vezetői kapták, akiknek csaknem sikerült kinyírniuk országuk nemzetgazdaságát.

Orvosi díjjal ismerték el egy amerikai reumatológus fáradozásait, amelyek során az ujjak ízületi gyulladásának lehetséges okait vizsgálva több mint 60 éven át naponta szorgalmasan ropogtatta bal kezének ujjperceit, miközben a jobb kezét békén hagyta.

A fizikai díj büszke tulajdonosa három amerikai kutató (egyikük éppenséggel a Harvard tanára), akik analitikai módszerekkel meghatározták, miért nem borulnak fel az állapotos nők.

Kémiai munkásságukért mexikói tudósokat tüntettek ki, akik mesterséges gyémántot állítottak elő a tequila néven ismert pálinkából.

Biológiai bolond-díjat kapott egy japán kutatócsoport, amely kimutatta, hogy az óriáspandák székletéből kivont baktériumok segítségével akár 90 százalékkal is kicsinyíthető a konyhai hulladék.

Közegészségügyi díjra tartottak érdemesnek chicagói kutatókat annak a melltartónak a kifejlesztéséért, amelyet vészhelyzetben könnyedén egy pár gázmaszkká lehet alakítani.

Matematikai díjat kapott a Zimbabwei Jegybank elnöke, aki az indoklás szerint nagyot lendített a lakosság számismeretén az¬zal, hogy bankja az egycentestől a százbilliós értékig nyom bankjegyeket.

Állatorvosi teljesítményért a Newcastle-i Egyetem Agrártudományi Tanszékének munkatársai kaptak díjat, akik kimutatták, hogy azok a tehenek, amelyeknek van nevük, több tejet adnak, mint a névtelenek.

Az irodalmi Bolond Nobel-díjat az ír rendőrség érdemelte ki: több mint 50 alkalommal állítottak ki közlekedésbírsági papírt a notórius szabálysértő, Prawo Jazdy nevére, ami lengyelül jogosítványt jelent.

A Béke-díjat egy svájci kutatócsoport vehette át, amely azt vizsgálta, hogy a teli vagy az üres sörösüveg törik-e könnyebben, és hogy ezek vagy az emberi koponya szilárdabb-e.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek