Kihalhat több ezer nyelv!

Giuseppe Mezzofanti bíboros (1774–1849), néhai vatikáni könyvtáros, amikor 75 éves korában meghalt, 40 nyelvet folyékonyan beszélt, 78 nyelvet és nyelvjárást pedig magas szinten ismert. Sok ez vagy kevés? Az egyénnek bizonyára rengeteg – a világnak viszont nem.

BulvárKirály Farkas2010. 01. 10. vasárnap2010. 01. 10.
Kihalhat több ezer nyelv!

Ma nagyjából hétezer különféle nyelvet beszél a Föld 6,8 milliárd lakója. Napjaink legjobban elterjedt három nyelve a mandarin (a hivatalos kínai nyelv, 845 millióan beszélik), a spanyol (329 millió) és az angol (328 millió). Ha hozzávesszük a „középmezőnyt” is, kijelenthetjük, hogy a világ lakosságának 94 százaléka a legelterjedtebb 400 nyelv valamelyikét beszéli.

A többi néhány ezer nyelvre szomorú sors vár – szinte mindegyiknek a léte veszélybe fog kerülni a következő évszázadban. Nyelvészek számításai szerint kéthetente hal ki egy nyelv. A nyelvhalál egyik oka, hogy ezeknek a – leginkább törzsi – nyelveknek feléhez semmiféle írás nem tartozik. Ebből ráadásul az is következik, hogy ha meghal a nyelvet beszélő utolsó ember, eltűnik vele minden emlék is a népről, amelynek az anyanyelve volt.

A legveszélyeztetettebb hely ma Észak-Ausztrália, ahol több mint 150 bennszülött törzsi nyelv túlélése kérdéses – az Amurdag törzs nyelvét például már csak egyetlen bennszülött beszéli. Közép-Amerikában 113 haldokló nyelvet tartanak nyilván a szakemberek. Az orosz, illetve a kínai kormány megköveteli a törzsektől az állami nyelv használatát, ami úgyszintén több tucat nyelv végét jelentheti.

Az utóbbi ötszáz évben kihalt a Földön beszélt nyelvek mintegy fele. Újabb száz év elteltével kihal a még élő nyelvek 90 százaléka, állítják a pesszimista nyelvészek. Megmarad mintegy hétszáz – jó hír, hogy köztük bizonyára a magyar is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek