Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Divat a retró: ismét az egykori táncdalfesztiválok sztárjainak tapsol a közönség, a fiatalok közül is sokan vevők a régi dallamokra. A legendás komponisták úgy látják, nem érdemes mindenáron új számokat írni, népszerűségük így is töretlen és időtálló.
– Minden héten többször is fellépek, máig élő zenei világ a miénk, amit a közönség szeret és nem tud megunni – mondja Payer András. Sok dalát saját maga vitte sikerre, de rengeteg slágert írt többek között Hofi Gézának, Szécsi Pálnak, Aradszky Lászlónak, Zalatnay Saroltának. S hogy születhetnének-e ma is hasonlóan sikeres, új dalok a régi szerzőktől?
– Új dalok akkor születnek, ha az embernek van múzsája. Nem is annyira klasszikus ihletadó, hanem a lehetőség, ami megadja az esélyt, hogy egy dal ne vesszen el, tovább éljen – árnyalja a mostani viszonyokat Payer András. – Régen az volt a gyakorlat: ha megírtunk és felvettünk egy számot, azt a rádió rendszeresen játszotta, ebből lettek a slágerek, melyeket máig énekelünk. Úgy nem lehet dallamokat beültetni az emberek fülébe és szívébe, hogy egyszer-kétszer játsszákcsak le és aztán soha többet. Egy sláger akkor lehet az, ha minden stimmel: jó a dal, jó az előadó, jó a hangszerelés, és akad olyan médium, ahol vállalják, hogy sokszor lejátsszák. A legnagyobb sikereimet hetente legalább 15-ször, de volt, amelyiket 25-ször adták le. Most örülünk, ha egész évben ennyiszer elhangzik – tette hozzá a dalszerző.
Soltész Rezső szerint is nehéz ma új lemezt megjelentetni: – Legfeljebb a régi számainkat adjuk ki újraszerkesztve, a mostani közeg nemigen alkalmas arra, hogy új slágerek fussanak be. Annyira szétdarabolódott a média, olyan sokféle, elsősorban külföldi zenék kerülnek előtérbe, amelyek elveszik az időt és a teret a hazaiak elől. A szerkesztői koncepció is az a rádiókban, hogy kevés magyar dal szól. A másik ok, hogy az internetes letöltések miatt a lemezeladások csökkentek, mondhatni csődhelyzetben van a szakma. Emelt fővel kell állnunk a sarat. Örülök, ha telt ház előtt léphetünk fel olyan rajongók előtt, akik szeretik a slágerzenét – adott helyzetképet a népszerű énekes.
Solymos Antal, az Expressz zenekar énekese úgy véli, a nosztalgiázás és a retróhullám mellett dallamosságuk miatt is időtállónak bizonyultak az akkori nótáik: – A mai napig emlékeznek rájuk, és nemcsak az idősebbek, de a mára már középkorú gyerekeik is. Meglehet, ők akkoriban nem azokért a zenékért rajongtak, mint a szüleik, de eljutott hozzájuk, s az idő teltével ők is megszerették.
Az Expressz zenekar 1963-ban indult, s 25 év szünet után az idén Aranykoncert-sorozatuk keretében Budapesten, Debrecenben és Veszprémben is fellépnek. Ma már azonban Solymos Antal sem ír új dalokat:
– Nincs értelme, hiszen annyi régi van, amiket szívesen hallgatnak, sőt elvárnak tőlünk. Sokszor éppen az a dilemma, melyiket hagyjuk ki az aktuális műsorunkból. Ha kimegyek a színpadra, az a hangulat és érzés varázsolódik elő, ami annak idején eluralkodott rajtunk és a közönségen is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu