Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jelenleg a Puerto Rico szigetén felépített, a képünkön is látható Arecibo Obszervatórium rádióteleszkópja a Föld legnagyobb csillagkémlelő szerkezete. Azonban hamarosan meg kell válnia ezen előkelő elsőbbségétől.
Ugyanis Kínában (hol máshol?) hozzáláttak egy új óriás tükör építéséhez. Angol betűszó neve: FAST – magyarul ÖNYGT lenne az „Ötszáz méteres nyitású gömbteleszkóp” rövidítéseként.
Az 500 méter átmérőjű teleszkóptányér felülete mintegy 200 ezer négyzetméter – 30 focipályányi tükör kémleli majd az eget. Ráadásul egy forradalmian új technikát fog használni a minél hatékonyabb megfigyeléshez. Az eddig épített teleszkópok úgy váltottak megfigyelési szektort, hogy a teljes, több ezer tonnás tányért mozgatták ide-oda erős motorok segítségével.
A FAST esetében ez úgy fog történni, hogy a tányér egy helyben marad, viszont a belsejében lévő 4400 darab, háromszög alakú alumíniumtükröt fogják összehangoltan mozgatni az ideális jelvevő felület kialakítására. Számítások szerint 1000 fényévnyiről (a Nap a Földtől 8,3 fénypercre van) érkező jeleket is észlelni fog majd – feladata ugyan a csillagászati jelenségek vizsgálata lesz, de állítólag csatlakozni fog a SETI nevű, a Földön kívüli élet után kutakodó intézet programjaihoz.
Mindezek mellett építészeti érdekessége is van a teleszkópnak: egy természetes üreg, tulajdonképpen egy hatalmas barlangszáj fogja tartani a tányért, így sokkal egyszerűbb és olcsóbb szerkezetekre van szükség a kivitelezéséhez. Remélhetőleg közben nem teszik tönkre teljesen a barlang élővilágát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu