Jogi esetek

Gyanús végrendelet

Család-otthonTanács Gábor2008. 11. 06. csütörtök2008. 11. 06.
Jogi esetek

Egy idős férfinak meghalt a felesége. A háznak az asszonyra eső felét a fiuk örökölte, az apja holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten. Emberünk egyedül érezte magát, összejött egy magakorabeli asszonynyal, aki egy idő után csatlakozott hozzá a megürült házban. Két év elteltével kiderült, hogy a férfinak súlyos rákbetegsége van. Bár fiát többször biztosította, hogy ő örököl utána, halála után mégis előkerült egy végrendelet, amelyben ugyan valóban fiát nevezte örökösnek az ingatlan felére – emlékezzünk, a másik fele eleve a leszármazott tulajdona volt –, de az élettárs haszonélvezeti jogával terhelten. Ingóságait, autóját szintén volt élettársára hagyta.
A végrendeletről kiderült, hogy az élettárs sógorán keresztül keresett meg egy ügyvédet az elhunyt. Az ügyvéd az utolsó stádiumos rákbeteg örökhagyónál járt a kórházban, ott írták a végrendeletet. A tanú az élettárs egyik ismerőse volt, aki pont arra járt. Az ügyvéd szerint az örökhagyó teljesen magánál volt, holott akkor már morfiumos fájdalomcsillapítást kapott, többször zavart volt, kóborolt a kórházban, ezért erős nyugtatókkal szedálták. Ráadásul előkerült a halálát megelőzően vezetett naplója, amelyről pszichológus szakértők egyértelműen megállapították, hogy utolsó hónapjaiban agresszív, paranoiás téboly uralkodott el rajta. Az alkalmazott kifinomult jogi megoldás sem vall laikusra: ha ugyanis a férfi tulajdont hagy élettársára, akkor a kötelesrész intézménye miatt egy szem fia hozzájut a törvényes örökrésze feléhez, vagyis az ingatlan negyedéhez: így övé lett volna az ingatlan háromnegyede, az élettársé pedig egy negyed.
A fiú arra hivatkozva támadta meg a végrendeletet, hogy apja már nem tudta, mit ír alá, közvetve élettársa befolyásolta. A bíróság megállapította, hogy az apa cselekvőképessége súlyosan korlátozott volt az aláíráskor, de mivel nem helyezték gondnokság alá, ez kevés a végrendelet érvénytelenségéhez. Az élettárs tisztességtelen befolyását pedig a fiúnak kellett volna bizonyítania: ehhez még az is kevés lett volna, ha az élettárs jelen van a végrendelet írásakor, ahogy nem volt. Így a bíróság a végrendelet érvényességét mondta ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek