A klimax a férfiakat is utoléri

Korábban megoszlottak a vélemények arról, hogy létezik-e férfi klimax, vagy sem. Ma már nem kétséges, hogy a teremtés koronáinak is szembe kell nézniük és el kell viselniük a változó kor kellemetlen tüneteit.

Család-otthonBalogh Mária2010. 01. 05. kedd2010. 01. 05.
A klimax a férfiakat is utoléri

A 45 év feletti férfiak egyharmadát érintheti hazánkban a férfi klimax, amely fizikai, szellemi és szexuális teljesítménycsökkenéssel jár együtt. Az andrológus szakorvosok arra hívják fel a figyelmet, hogy ezzel az olykor meglehetősen kellemetlen állapottal nem feltétlenül muszáj kényszeresen együtt élni: van mód a tünetek enyhítésére.

A férfiak életében bekövetkező klimaxot – csakúgy, mint a női megfelelőjét – hormonális változások idézik elő. A jelenség hátterében a nemi működést is szabályozó férfi hormon, a tesztoszteron szintjének változása áll. Az erősebb nem képviselőinek szervezetében felnőtté válásukkor ez a hormon részt vesz az izomműködés, a csontanyagcsere, a szívműködés és az agyi folyamatok irányításában is. Termelődése azonban 30 éves kortól fokozatosan csökken.
A legújabb kutatások kiderítették, hogy a hormonhiány – a nemi működés zavarán túl – felelős az izomzat csökkenéséért, a csontritkulásért, a hasi elhízásért is, továbbá hozzájárul a szénhidrát- és a zsír-anyagcserezavar kialakulásához is. Ezek az elváltozások az érelmeszesedés, a koszorúér- betegségek elsődleges hajlamosító tényezői, így nem árt résen lenni, ha a 45 év feletti férfiak addig szokatlan tüneteket észlelnek magukon.

A változások sokfélesége és különbözősége miatt a klimax jellemzői is szerteágazóak, s akár egyénenként változóak lehetnek – mint ahogyan az is, kinél meddig tart. Jellemzői: a nemi vágy csökkenése, merevedési zavar, szellemi- és fizikai teljesítőképesség gyengülése, izzadékonyság, hőhullámok előfordulása. Nem ritka az ingerlékenység, a türelmetlenség, az alvászavar, az alkalmazkodóképesség romlása, a feszültség érzése akár minden előzmény és ok nélkül. Előfordulhat: gyakori fejfájás, gyomorpanasz, emésztési zavar, csontritkulás, szédülés, és a vérnyomás ingadozása.

A nők termékenységével ellentétben, a férfiak életében a herék sosem adják fel a hormontermelést, így akár életük végéig nemzőképesek lehetnek. Más kérdés, hogy ennek fizikai megvalósítása – a merevedési problémákkal arányosan – az életkor előrehaladtával egyre csökken.

Vannak szakemberek, akik a tünetek enyhítésére hormonpótlást javasolnak. Ezt azonban mindenkor laboratóriumi és a fizikális vizsgálatnak kell megelőznie, melynek során kizárják a prosztata rosszindulatú daganatát, valamint a máj-, a vese-, a szív- és a keringési betegségeket. Nem véletlen, hogy Magyarországon a 45 év feletti, klimaxos tünetekkel küszködő férfiaknak csupán fél százaléka él a hormonpótlással, mivel annak hatására megnőhet a prosztatarák kockázata.

A szakemberek üdvözítőbbnek tartják, ha a férfiak változó koruk idején inkább az életmódjukon fordítanak. Ennek első lépése az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadék bevitele, a rendszeres testmozgás-gyaloglás, az elhízás kerülése, továbbá a dohányzás, a koffein- és alkoholfogyasztás száműzése.

Sokat segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében a gyöngéd és megértő társ, aki kellő nagyvonalúsággal kezeli partnere változékony hangulatát, érzékenységét és testi panaszait. A férfiak egy része azonban ilyenkor a szerető közeledést is valamiféle nemkívánatos „mankónak” tekinti. Tetézi a bajt, ha eluralkodik a kapuzárási pánik, amikor az ötödik X felé tartó urak – mások még később is – a náluk jóval fiatalabb hölgyek társaságát keresik. Mindenesetre nem érdemes őket ilyenkor megmosolyogni. Rájuk kell hagyni mindennapos zsörtölődésüket is. S ha van elég türelmünk, akkor kellemes és lazító programokkal segítsük a klimaxos férfiakat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek