Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A csitrikből manapság egyhamar hölgyek lesznek. A tizenévesek nemi érése egyre korábban köszönt be. Kérdés, hogy ez csupán a jó táplálkozásnak és a tinik jobb egészségi állapotának köszönhető-e. Vagy az elhízás is ludas?
Kép: Kecskemét, 2008. március 16. Kamasz, serdülőkor, tinilány, smink, nő. Fotó: Ujvári Sándor
Német kutatók vizsgálataiban 140 év adatait vetették össze, s arra jutottak: míg az 1860-as években egy átlagos leányzó 16 és fél éves korában ért nővé, 1920-ban már 14 és fél éves korában. Az ötvenes évek elején 13 esztendősen, a kilencvenes évek közepén pedig egy újabb évvel korábban értek a bakfisok a fogamzóképes korba. Hazánkban egy átlagos kislánynál 12-13 éves korban érkezik az első menzesz. Az akceleráció jelenségét a jobb életszínvonallal magyarázzák a tudósok.
Ám sokan attól tartanak, az ételeinkből, például a háziállatok takarmányához adott növekedésserkentőkből is jut hormonmaradvány a gyerekek szervezetébe, és ez beindíthatja a korai nemi érést. Mások a növényi ösztrogének – ilyen például a szójában található – hatásának tulajdonítják, hogy a kislányok melle néha már gyerekkorban kikerekedik. (Ezért is óvnak a szójás tápszerektől.) Némelyek szerint a túltápláltság a ludas a dologban: az elhízott bakfisok szervezete ugyanis több ösztrogént termel.
A fiúknál is hasonló tendenciákról számolhatunk be: a nyolcvanas években egy átlagos fiatalember 14 évesen figyelt fel ébredező férfiasságára, manapság ez már 12 évesen megtörténhet. Mindez nem jelenti azt, hogy a tinik lelkileg is felkészültek a nemi életre, és képesek vállalni annak felelősségét. Így a hormonok tombolása sok fejfájást okozhat a szülőknek.
A gyermeknőgyógyászok segítségére ezért nemcsak a sürgős esetben bevethető, esemény utáni tabletták felírásakor érdemes számítani. A fehér köpeny tekintélye segíthet abban is, hogy a fiatalok komolyan vegyék, és ne kuncogják el a nemi felvilágosítást. Talán ez is hozzájárulhat, hogy még a szenvedélyes pillanatokban se feledkezzenek meg a védekezésről.
Azt hinnénk, hogy a lányok korai virágzása csupa jóval kecsegtet. A hamar megérő bakfisok azonban korán el is hervadhatnak. A felpörgetett élet, a krónikus stressz nem engedi, hogy a nők betölthessék hagyományos szerepüket. A reklámok légiesen vékony nőideálja sok kamaszt evészavarba – anorexiába, bulimiába – kerget, s ez felboríthatja a szervezet hormonális egyensúlyát. Az élsport, a túlhajtott testedzés is stresszhelyzetet jelenthet a gyengébb nem szervezetének, amit vérzéskimaradás jelezhet. A civilizációs ártalmak, az egészségtelen életmód és a túlterheltség megrövidítheti a termékeny időszakot. A dohányosokat például általában korábban éri utol a változókor.
Sokan könnyebbségként fogadják, hogy nem kell bajlódniuk minden hónapban a „nehéz napokkal”. Vizsgálatok szerint azonban azoknál az asszonyoknál, akiket 42 éves koruk előtt ér el a klimax, megduplázódik a stroke esélye. A változókor emellett elhozza az összes kellemetlenséget – a csontritkulást, a bőr ráncosodását, a magas vérnyomást –, amelyektől megvédtek a jótékony női nemi hormonok. Mindezt azért érdemes észben tartani, mert százból négy-öt nőnek, akiket idő előtt lep meg a menopauza, éppen olyan komolyan kell vennie a szűrővizsgálatokat, mint a szívba¬joknak kiszolgáltatott férfiaknak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu