Kiderült: a kutyák okosabbak

Sajnálatos módon be kell látnom, az utóbbi időben a Kutyaposta meglehetősen „elmacskásodott”: egyre többször kerülnek be ebbe a csakis kutyákra szakosodott rovatba különféle nyávogó egyedek ügyes-bajos dolgai is.

Család-otthonGrétsy László2010. 06. 04. péntek2010. 06. 04.
Kiderült: a kutyák okosabbak

És így van ezúttal is – igaz viszont, hogy a mostani közös „szereplés” minden kutyás szívének kedves lesz, ugyanis végre tudományosan is eldőlt az évszázadok óta tartó vita: az ebek nyerték meg a kutya-macska okossági versenyt. A jelentős eseményről az Origo hírportál számolt be.

Az első vizsgálatsorozatban az állatoknak annak alapján kellett megtalálniuk az elrejtett táplálékot, hogy gazdáik hova mutatnak a kezükkel. A feladatot mindenki sikerrel teljesítette. Másodjára viszont hozzáférhetetlenné tették a táplálékot, így az állatoknak gazdáiktól kellett segítséget kérniük. A macskák gyengébben teljesítettek, a kutyák viszont azonnal támogatásért fordultak gazdáikhoz, a velük váltott pillantásokkal.

Összesen tizenegy tulajdonság alapján hasonlították össze a kutyákat a macskákkal. Ilyen volt a relatív agyméret, a háziasítás feltételezett időpontja, a kötődés, a népszerűség, az értelmi képességek és a problémamegoldás mellett például az együttműködési hajlandóság.

Az állatok agytömegét a test tömegéhez viszonyítva a verseny egy hajszállal a macskák javára dől el. Az agykéregben található idegsejtek számát illetően is egyértelműen a macskák vezetnek: míg egy macskának 300 millió kérgi idegsejtje van, addig egy kutyának csak 160 millió. Bár a két állat hasonló tanulási és problémamegoldó képességekkel jellemezhető, a kutyák mégis sokkal inkább képesek a gazdáikkal való koo-perációra, mint a macskák. A kutyáknál ez leginkább arra a kötelékre hasonlítható, ami a szülő és kisgyermeke között alakul ki. A kutyák együttműködőbbek és szorosabban kötődnek, a macskák viszont egy speciális trükkel veszik rá gazdájukat, hogy elérjék, amit szeretnének: a cicák egy magas frekvenciájú nyávogást képesek az elégedett dorombolásba építeni, amivel számunkra észrevétlenül képesek manipulálni minket. Hangadásban (más néven vokalizációban) ezzel a macskákhoz került a pont, de azért a ku¬¬tyák vokális repertoárja is tartogat még meglepetéseket. Ahogy már írtam, a Kutyapostás Simonkája például érthetően mondja: Mama.

Az érzékszervek élességében szintén a macskák győztek, problémamegoldásban, kezelhetőségben és használhatóságban viszont a kutyák, s szintén hozzájuk került a pont, amikor a háziasítás (domesztikáció) legkorábbi időpontjáról volt szó. S bár népszerűségben ismét a macskák vezetnek (204 millió cica és 173 millió kutya él világszerte), ez már nem befolyásolta a végeredményt: győzött az okos kutya! (Még ma közlöm ezt mindhárom macskánkkal…)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek