Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A diákok sutba vágják a tankönyveket, s a többségük átadja magát az önfeledt vakációnak. Aki szerencsés, azon töprenghet, vajon a lovastábort vagy a balatoni csobbanást válassza-e. Akadnak azonban olyan iskolások, akiknek a koplalásról szól a nyár, mivel akkor nem teszik eléjük a napközis meleg ételt…
Kép: budafok , nagyteteny , 22. XXII. kerulet herman otto altalanos iskola , diak , tanulo , tanar , oktatas , vakacio , tabla gyerek , gyermek 2008.06.12. foto: hegedus marta, Fotó: unknown
A nebulók többsége önfeledt napokat tervezhet, legfeljebb a család pénztárcájához kell igazítani, hogy a napközis táborban (hetente 8-10 ezer forintért) vagy a magyar tengernél (nagyjából 50 ezerért) vakációzzon-e a gyerek. Ám nem kell ahhoz flancos helyszín, hogy kalandos heteket éljen meg a diák. Gondoljunk csak a Tüskevár című regényre, ahol az öreg Matula egy szúnyogoktól hemzsegő nádasban is életre szóló élménnyel ajándékozta meg Tutajosékat.
Ahogy az iskolában, úgy a szünet idején sincs egyenlősdi: sok kisdiák számára azért „emlékezetes” a nyár, hogy otthon nyeli az éhkoppot. A Gyermekétkeztetési Alapítvány (GYEA) régóta felfigyelt arra, hogy a szerény körülmények közt élő diákoknak nagy megpróbáltatás még egy hétvége is, nemhogy az iskolai szünet.
– Volt olyan diák, aki hétfőn reggel kiájult a padból, mert szombaton és vasárnap nem evett rendesen. A Mindenki ebédel programunk ezért is folytatódik a nyáron – magyarázza Kromek Henriett, az alapítvány munkatársa. Az akcióban 138 település nyert, és egyenként húsz-húsz gyerek kapja meg péntekenként a könnyen melegíthető készételekből álló csomagot. A vékony dongájú gyerkőcök alig várják a bolognai vagy a milánói spagettit, netán sült csirkét rejtő dobozokat, hiszen a család asztalára nemigen kerül ilyesmi. A vakáció idejére egyszerre kapják meg a tartós élelmiszerekből álló csomagot a támogatott gyerekek, s az alapítvány reméli, hogy a szülők beosztják majd nekik a hetekre szóló ennivalót.
A GYEA másik programja ezt a nevet kapta: Fel a fejjel! A részt vevő 16 családnak havonta 25 ezer forintot juttatnak, amit élelmiszerre kell költeniük. A szülők világhálós naplót vezetnek, s ebből kiviláglik, milyen gondokkal birkóznak az elesettek még ilyenkor, nyáron is. A Szécsi család anyukája így kezdi bejegyzését: „A héten még az idő is ellenünk szólt. Sajnos esett az eső, így semmi munka. Még takarítani sem kell két hétig, mert üdülni mentek Marika néniék. Pedig a pénz kellene, mert jönnek sorra a számlák.” Náluk a hónap vége azt jelenti, hogy üres a hűtő, és már az is nagy szó, hogy az alapítványi kosztpénzből telik Túró Rudira, joghurtra, és a hús is kitart két hétig.
Akadnak persze szülők, akik inkább magukon spórolnak, netán eladósodnak, csak hogy szemük fénye álomnyaralását befizethessék. E nagyvonalú gesztus könnyen megbosszulhatja magát, ugyanis az elkapatott kamasz szinte kiköveteli magának az „úri bánásmódot”. A minap csak somolyogtam, mikor egyik riportalanyom, akivel épp az egri Verőszalában a cigánysoron gurultunk keresztül, így sóhajtott fel: „Esküszöm, legközelebb elhozom ide a lányom, hogy tudja értékelni, amit tőlünk kap.”
Ha pihenni vágysz
Az Iskolai táborok jó hangulatú kikapcsolódást ígérnek. Előnyük, hogy a megszokott társasággal tombolhattok kicsit az iskola keretein túl. Az ára 25–35 ezer Ft/fő/hét.
Az önkormányzati táborokat általában a faluban, városban a családsegítő szolgálat, illetve a gyermekjóléti szolgálat szervezi. Itt is ismerősök között töltheted a napot. Háromszori étkezést biztosítanak, az ára általában 8–25 ezer Ft/fő/hét.
A napközis táborok a 7–14 éves korosztály számára ideálisak. Ezek reggel nyolctól délután négyig tartanak. Lehet baráttal, barátnővel menni, de ha egyedül vágsz neki egy ilyen tábornak, egészen biztosan szerzel új cimborákat. Választhatsz többek között idegen nyelvi, kézműves-, művészeti, sport-, természeti táborokat, de nagyon népszerűek a kalandtáborok is. Itt már érdemes jobban körülnézni, az árak között nagy lehet a különbség: 15–45 ezer Ft/fő/hét.
A bentlakásos táborok inkább a 10–16 éves korosztálynak csábítóak. Kicsit elszabadulhatsz a szülők mellől, a jó buli garantált. Az árak 30 és 50 ezer Ft/fő/hét között mozognak.
A vándortáborok lehetnek vízi, kerékpár- és gyalogtúrák. Ezt akkor válaszd, ha nem szeretsz egy helyen pihenni, hanem inkább változatosságra vágysz és fontos számodra a mozgás. Az ára 25–45 ezer Ft/fő/hét.
Remek táborozási lehetőségek közül választhatsz:
www.taborkerso.hu
www.nyaritabor.info
Ha dolgozni szeretnél
A törvények szerint 16 éves kortól vállalhatsz munkát. Nyári szünetben szülői engedéllyel a korhatár 15 év.
A munkavállaláshoz szükséges: nappali tagozatos iskolalátogatási igazolás; adószám; az adott félévre érvényes diákigazolvány; személyi igazolvány; lakcímkártya. Előfordulhat, hogy saját névre szóló bankszámlaszámot is kér a munkáltató!
A legbiztonságosabb, ha az iskolaszövetkezetek által nyújtott munkalehetőségek közül választasz. Így nem fordulhat elő, hogy szerződés nélkül dolgozol, és nem kapsz fizetést. A szerződés tartalma nagyon fontos, lehetőleg ne egyedül dönts!
A munkaidőd napi nyolc óra lehet, és nem dolgozhatsz többet heti negyven óránál.
A munkaviszony nagyon komoly dolog: ha a munkáltatói utasítás szerint végzed a munkád, megillett mindaz a védelem és jog, mint a többi munkavállalót. Sőt, rád jobban kell hogy figyeljenek, mert a fiatal munkavállalót különleges védelmi szabályok óvják.
Általában 450–1500 forint közötti órabérrel számolhatsz, attól függően, hogy milyen munkát végzel.
Munkavállalással kapcsolatos információk
www.szmm.gov.hu
www.okm.gov.hu
www.furgediak.hu
www.eudiak.hu
www.diakmunkas.extra.hu
www.student.hu
www.dolgoshangya.hu
www.rebusz.hu
www.minddiak.hu
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu