Nyakunkon a tél

Immár minden autós számára halaszthatatlanná vált a felkészülés a téli hónapokra. Mert menjünk bár novembertől márciusig sokat vagy sem, altassuk kocsinkat fűtött garázsban vagy sem: a tél némi odafigyeléssel viszonylag kellemesen átvészelhető. Érdemes ehhez lajstromba venni a legfontosabb teendőket.

Család-otthonBudai Horváth József2010. 11. 10. szerda2010. 11. 10.
Nyakunkon a tél

A legnagyobb költség mindenképpen a téli gumi. A legüdvösebb, ha eleddig felnin tároltuk valamennyit, így most könnyű felszerelni. Nem pénzkidobás ez: a téli időszak majd’ fél évig is eltarthat, s egy-egy garnitúra 4-5 szezont is kibír. Eközben a nyári változat természetesen „pihen”, s elmegy 6-7 évig vagy 60-70 ezer kilométerig.

Ha már a gördülésnél tartunk, folytassuk a sort az ezt segítő felszereléssel. Tehát: jégoldó, hogy egyáltalán beülhessünk; ablakvakaró, hogy induláskor kilássunk; kislapát, hogy a nagyobb hóból kiássuk magunkat; zsákocska homok, hogy aztán könnyen elinduljunk. Kipörgő kerékkel sose erőlködjünk, hanem kis gázzal, előre-hátra „hintáztatással” próbáljunk útra kapni. Ha takaros gödröt vájunk, abból már bajos lesz kievickélnünk.

Az akkumulátor erejére a téli indításkor van a legnagyobb szükségünk, nem árt tisztában lennünk a megbízhatóságával. A motor attól is könnyebben ugrik be, ha az olaj benne viszonylag friss. Ha amúgy is közeledik az olajcsere ideje, érdemes egy kicsivel hamarabb megejteni, bőven meghálálja a hideg-sötét reggeli indítózásnál. S még valami. Eredjünk minél hamarabb útnak: menet közben gyorsabban bemelegszik a motor, kap erőre a fűtés, dolgozik a páramentesítő.

A fagyálló hatásfokának ismerete életbevágóan fontos, az ablakmosó tartályba téli szélvédőmosót kell öntenünk. Az ablaktörlő lapátok gumiját is érdemes alaposan szemügyre venni: viseltesen az esővel talán még el-elbírnak, de a hóval-jéggel már biztosan nem.

A fényszóró-beállítás nem úri passzió – tudjuk: látni és látszani –, hiszen a világítás a következő fél évben jóval hosszabb ideig szolgál valamennyi utunk alkalmával. Nem mindegy, hogy a szemközt jövők látását rongáljuk-e vele, vagy éppen kevésbé kell meresztgetnünk a saját szemünket a sötétben.

A végére hagytam két „luxuscikket”: az ablaktisztító párnát és a pléd-termosz kettőst. Az ablakokról kézzel eltüntetett pára helyébe csinos zsírfoltok lépnek, ugyanúgy akadályozva a kilátást. Ezért jó a puha tisztítópárna. S ha valami okból vesztegelnünk kell útközben, a melegítő pléd és a termosznyi forró tea segítségével félórákig is gondtalanul fütyülhetünk a hidegre.

Szép telet, jó utat kívánok!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek