Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyeseknek áldás, másoknak átok, ha együtt élnek más generációhoz tartozó rokonaikkal. Ez ma már a fiataloknak inkább segítség, úgyhogy jobb az összeköltözés.
Kép: 3 generáció egy fedél alatt család anya apa kisgyerek nagymama együttélés játék szeretet harmónia nevelés 2011 02 19 Fotó: Kállai Márton
– Nem számíthatok az anyósomra, de annyi pénzünk sose lesz, hogy szétköltözzünk – mondja a 37 éves V. Judit, aki nem árulja el a nevét, nehogy még jobban elmérgesedjen köztük a viszony. – Hiába élünk külön lakásban, a ház és az udvar is közös. Állandó ellenőrzés alatt állok. Kipakolja a kukámat, azt ordibálja, hogy pazarlok. A gyerekeket nem bízhatom rá, mert neki fontosabb a tévé. A múltkor a kazánházban hagyta a négyéves lányomat, amikor kezdődött a kedvenc filmsorozata.
Sokaknak maga a pokol, ha arra kényszerülnek, hogy egy másik generációval éljenek egy fedél alatt. Többen pedig áhítozva nézik azokat, akiknek ez zökkenőmentesen megy. A Pest megyei Kosdon élő Huszár Melinda el sem tudja képzelni, hogy ne a szülői házban éljen.
– Amikor a lányaim picik voltak, megnyugtató volt, hogy velünk vannak a szüleim – meséli a 34 esztendős, kétgyermekes anya. – A férjem hajnalban jár munkába, a gyes után nem tudtam volna visszamenni dolgozni, ha anyáék nincsenek itt. Ha betegek a lányok, akkor sem kell őket cibálni. Alkalmazkodni kell, de szerintem több pozitívuma van az együttélésnek, mint hátránya. Ők is egyre többet betegeskednek, és mi itt vagyunk segítségnek.
Hazánkban még mindig a kisebb családok együttélése a jellemző. Az otthonokban átlagosan 2,64 személy él együtt, míg a háztartások több mint fele csak egy- vagy kéttagú. De ha már külön élünk, fellelhetők-e a generációs minták a segítségnyújtásban, akár a fiatalok életkezdéséről, akár az öregedésről van szó?
– A háztartások 60 százaléka nyújt, és közel fele elfogad valamilyen segítséget – nyilatkozza Spéder Zsolt, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatója. – Kérdés, hogy rendelkeznek-e kellő anyagi erőforrással és idővel azok, akiktől elvárjuk a segítséget. Leginkább munkával segítenek egymásnak a hozzátartozók, a középkorúak és a fiatal idősek (50–69 évesek) átlag felett. Kutatásunkban feltételeztük, hogy a fiatal munkanélküliek többet segítenek, hiszen több szabadidejük van. De a valóságban nem így van, átlag alatt lehet rájuk számítani. A gyermeküket otthon nevelők kapják a legtöbb segítséget. A két fiatal korcsoport (18–29, 30–39 évesek) élvezheti a legtöbb pénzbeli és természetbeni támogatást a szüleiktől.
A legidősebbek kapják a legtöbb támogatást a napi munkavégzésben. És bármilyen meglepő, a nyugdíjasok átlag felett nyújtanak pénzbeli támogatást a szeretteiknek. Azt gondolhatnánk, hogy a falvakban más a helyzet, a kutatásból azonban az derül ki, hogy településtípus alapján nincs különbség. Van, aki a gyökereit, egész addigi életét is föladja azért, hogy unokái közelében lehessen.
– Még a nyolcvanas években hatalmas házat vettünk, hogy idővel a lányunk oda megy férjhez – mesél a régi tervekről a ma már nyugdíjas Farkas Gyöngyi, aki 58 éves koráig Vas megyében élt. – A szüleimet is magunkhoz vettük, de a lányunk végül az egyetem után Budapesten maradt a férjével. Miután anyuék meghaltak, utánuk jöttünk. Pár utcányira lakunk tőlük, ez ideális, mert nem telepszünk rá egymás életére. Az unokákról szól az életünk, de boldogság az is, hogy segíthetünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu