Stroke

Olvasónk férjét stroke-kal szállították kórházba, ahol intenzív kezelésben részesült. Kérdezi, mi lehet a gyógymód és mit tehetnek a további elváltozások megelőzéséért?

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2011. 02. 04. péntek2011. 02. 04.
Stroke

Nagyon fontos, hogy a bénult beteg a tünetek kezdetétől számított 6 órán belül a stroke ellátására alkalmas osztályra kerüljön. A kezelés függ attól, hogy a háttérben trombózis, embólia vagy vérzés áll-e. Ha vérrög zárja el a vérkeringés útját, a szakemberek (egyéb szigorú egészségi feltételek esetén) egyre szélesebb körben alkalmazzák a rögoldás különböző formáit. Tudni kell azonban, hogy ez nem minden, stroke-ban szenvedőnél vethető be. Vérzés, véralvadék kialakulásakor szóba jöhet az idegsebészeti megoldás is. A stroke kezelésében fontos a magas vérnyomás óvatos rendezése, a beteg életfunkcióinak figyelése, javítása. Ezért a stroke-os betegeket az első napokban többnyire intenzív osztályon ápolják.

A megelőzésben jelentős szerepe van a magas vérnyomás, az érelmeszesedéshez vezető betegségek felismerésének, kezelésének. Ezért rendszeresen ellenőriztessék a vérnyomásukat, s ha az magas, tartsák be az orvos utasításait. Érdemes időszakosan szemmel kísérni a vér koleszterin-, triglicerid-, húgysavszintjét, valamint ellenőriztetni, hogy az esetlegesen már meglévő kórok mellett nem alakult-e ki a cukorbetegség is. A dohányzást fel kell függeszteni, alkoholt csak mértékkel szabad fogyasztani. A sokat emlegetett rendszeres testmozgás sem hagyható ki a bajok elkerülésének tárházából. A felsoroltak azért fontosak, mert a magas vérnyomás, a cukorbaj, a magas vérzsírértékek és húgysavszint, a dohányzás, az alkoholizmus mind-mind okozói lehetnek a stroke kialakulásának.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek