Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ismét egy kötelező feladat: ahogy lenni szokott, a mínuszok távoztával és az enyhe idő beköszöntével indul a kullancsszezon. Ezek a rosszindulatú vérszívók az utóbbi években változtattak életmódjukon, az egyre enyhébb teleknek köszönhetően létrejöttek az áttelelő kullancsok, szaporítva a faj egyedszámát.
A kullancsok a családunkra és az állatainkra is átterjedő betegségeket hordoznak, ezek a Lyme-kór és babéziózis. Leggyakrabban a babéziózisról hallunk. Levertséget, lázat, véres vizeletben megnyilvánuló tüneteket okoz, mely súlyosabb esetben sárgasághoz, máj- és vesekárosodáshoz, akár még halálhoz is vezethet. A Lyme-kór mikroorganizmusa lázas tüneteket, ízületgyulladással járó fertőző betegséget okoz.
Hogyan védjük kutyánkat? A Lyme-kór esetében létezik védőoltás, viszont a babéziózis ellen csak úgy tudunk védekezni, ha igyekszünk megakadályozni, hogy kullancs jusson a kutyába. Számos jobbnál jobb, különböző elven működő szer létezik ma már, amelyeket két nagy csoportban oszthatunk. Vannak az úgynevezett spot-onok, ezek kis mennyiségű folyadékok, amelyeket az állat bőrére kell csepegtetni, s általában egy hónapig védenek.
A második csoportba a nyakörvek tartoznak, ezek 5-7 hónapig nyújtanak védelmet, ha folyamatosan viseli a kutya. A nyakörv teljes hatékonyságát a felhelyezés után egy héttel éri el, ezért, ha az állatok fertőzött helyre kerülnek, akkor a nyakörvet ezt megelőzően,egy héttel kell felhelyezni.
Az általános riadalom és félelem helyett (ilyenkor is) a leghelyesebb a lakóhelyünkön dolgozó állatorvoshoz fordulni, nála senki nem tudja jobban, hogy a környék mennyire fertőzött a kullancsokkal, illetve, hogy az ott élő kullancsok terjesztik-e valamelyik kórságot, mert nagyon gyakran ugyan beköltöznek a kutyákba, de egy kis vércsapolás után megelégedetten, viszont bajt nem okozva távoznak…
Hogyan vegyük ki a kullancsot? – a megoldásoknak (és a babonáknak) se szeri, se száma. Egy kedves őrségi olvasótól kaptam egy levelet, amelyben egy szokatlan eljárásról tudósít. (Érdemes hinni neki, hiszen az Őrségben igazán rengeteg a kullancs…) Tehát. „A belénk fúródott kullancsot minden erőszak nélkül, egy szál gyufával könnyedén eltávolíthatjuk. Nyálazzuk meg a gyufa fejét, majd közvetlenül a kullancs teste mellett lassan körözzünk, mintha kenegetnénk. A kullancs pár másodperc múlva átmászik a gyufára, mert nagyon szereti a foszforos illatot. Lehet, ez nem tudományos eljárás, de a lehető legemberségesebb, mindig sikeres, és a kullancs feje még véletlenül sem marad bent. Nem is értem, hogy erre a jó paraszti tapasztalat útján terjedő módszerre a média hogyhogy nem csapott le eddig?”
Hát akkor most lecsapott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu