Harcban álló testvérek

Középső gyerek szindróma. Ennek létét nem egyszerű megítélni. Néha maga az érintett véli úgy felnőttként, hogy „elveszett” a testvérek között. De szerencsére olyan is akad, aki előnynek érzi, hogy egyszerre lehetett kis- és nagytestvér.

Család-otthonSzabó Enikő2011. 05. 18. szerda2011. 05. 18.
Harcban álló testvérek

– Előfordul, hogy a középső gyermeknek nehezebb – mondja Baky Ildikó pszichológus. – Ennek oka egyszerű: a nagyobb gyerek sokáig egyedül van, több figyelmet kap. Nyomon követik a fejlődését, támogatják, erősítik. Amikor aztán megszületik a kistestvér, fel kell dolgoznia, hogy ő már okos és ügyes nagy gyerek. Mindeközben a kicsi megszokja, hogy ő áll a középpontban. Mire tisztázódnak az erőviszonyok, jön egy még kisebb, aki aranyosabb, védtelenebb, mint a középsővé előlépett gyermek, és ilyenkor kialakulhat egyfajta kettős féltékenység. Úgy érezheti, benne semmi különös nincs, hiszen nem okos, nem ügyes, mint a nagyobb testvér, és többé nem dajkálni való pici.

Az egyik tipikus helyzet, hogy ilyenkor a középső „túl jó gyerek” lesz, aki sokat segít, igyekszik megfelelni, alkalmazkodni, de belül érzi, hogy ez már sok, valójában ő is több figyelmet szeretne. A másik reakció szerint a kicsihez szeretne hasonlítani: újra bepisil, szeretne cumisüvegből inni és állandóan az anyukájához bújna. Azt is sokszor tapasztaljuk, hogy a középső gyermek fel akar tűnni: rendetlenkedik vagy bohóckodik, és ő lesz az otthoni vagy az iskolai mókamester.

A budapesti Buránszki család három gyereket nevel. A szülők szerint náluk is megfigyelhető a „középső gyerek szindróma”:
– Domonkos az iskolában nagyon meg akar felelni, igyekszik a legtöbbet kihozni magából, otthon viszont tombol. Hármójuk közül ő a legaktívabb, a legszorgalmasabb, de ez fakadhat abból is, hogy ő ilyen egyéniség. A nagyfiú, Marci elsőségét nem tudja elvenni, és a harmadik tesóval, Borival sem tud versenyezni. Nagyon figyelünk arra, hogy mindhárom gyerekkel annyit és úgy foglalkozzunk, ahogy azt igénylik. Éppen Domonkos az, aki szereti, ha babusgatják, simogatják. A feleségem sokáig otthon volt velük, és most is csak négy órában dolgozik – mondja György, az apuka.

A szakember szerint a szülők szerepe meghatározó. Fel kell készíteni a gyerekeket a kistestvér születésére, és nagyon jót tesz, ha a leendő középső életében felerősítik a pozitív dolgokat. Olyan tulajdonságot, adottságot kell keresni, amiben ő más, jobb, mint a többiek. Ha a sporthoz, a barkácsoláshoz vagy a rajzoláshoz tehetsége van, emeljük ki ezt, dicsérjük érte és adjunk neki lehetőséget ebben fejlődni.

A testvérféltékenység kiküszöbölésére jó módszer a személyes figyelem, az egyéni odafigyelés. Olyan programokat kell szervezni, ami a középső gyerek életkorának is megfelelő. Különösen jót tesz, ha a szülők tudnak időt szakítani arra, hogy csak vele foglalkozzanak, amíg a nagyra és a kicsire más felügyel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek