Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A kormány múlt hét hétfőn hozta nyilvánosságra új, állatvédelmi törvénytervezetét, s ahogy szokta, kevés időt hagyva az egyeztetésekre, e hét hétfőn már le is zárta a vitát. A koncepció ősszel kerülhet a parlament elé, és jövőre léphetnek életbe a változások.
Ugyan a Kutyapostával érthetetlen módon szintén nem egyeztetett a kormány, ennek ellenére jó volna, ha mi is hallatnánk hangunkat, vagyis a következő hetekben a törvény néhány részletéről szeretnék eszmét cserélni a rovat lelkes barátaival.
Hogy legyen miről beszélgetnünk, íme, néhány a tervezett változtatások közül. És mivel mi Kutya- és nem mondjuk Halposta vagyunk, így hát a harcias halak izgatásának tilalmáról ezúttal nem szólnánk, csakúgy, mint a hazai őshonos fajokat kiszorító szőrmeállatok egyszerű leöléséről sem. (Bár azért, lássuk be, a szőrmekabátokért végzett mészárlás, akár hazai az a szerencsétlen nyuszi, akár külhonos az a mosómedve, min¬denképpen aljas egy tevékenység.)
Hát akkor kedvcsinálóként, íme, néhány mondat a következő hetek javasolt témáiból.
Elsőként is a nyilván legnagyobb vihart kavaró ebadóról beszélhetünk, amit a tervezet következetesen ebrendészeti hozzájárulásnak nevez. Ugyan mértéke nem túl nagy: évente 3000 forint körül várható, de biztosan sokan lesznek, akik ezt is sokallják majd, s talán éppen e miatt szabadulnak meg kutyáiktól. Kibúvó azért lesz: például az ivartalanítás, a csip beültetése, nem kell fizetni a menhelyről hazavitt kutyusokért, és háztartásonként egy eb után a rászorulók kérvényezhetik a felmentést az ebadó alól. Ezzel együtt az önkormányzatok évente ebösszeírást is végeznének; a törvény-előkészítők szerint éppen ennek a költségét fedezné az ebrendészeti hozzájárulás.
A javaslat megtiltaná a kutyák fülkorrekcióját. A tervezet kimondja, hogy az ivartalanítás mellett csak az eb farokkurtítása végezhető el, hétnapos korig. A tiltást azzal indokolják, hogy ez a műtét nagyon kockázatos az állat egészségére, ugyanakkor a beavatkozás mértékével arányban álló egészségügyi előnnyel nem jár. A kutyakölykök életét nagymértékben meghatározó időszak védelmében a tervezet megtiltaná a négy hónaposnál fiatalabb ebek kikötését.
A jogalkotó emlékeztet arra, hogy az állatvédelmi bírság összege – maximálisan 150 ezer forint – 1998 óta nem változott, ezért mára elvesztette visszatartó erejét, nem alkalmas arra, hogy a helyes irányba terelje a gazdasági haszonállatokat tartó vállalkozások vagy akár a magánemberek állatokkal való bánásmódját. A tétel akár tízszeres emeléséről lehet szó!
A jogszabálytervezet megtiltja a kutyák és a macskák megevését, és külön témánk lehet a veszélyes vagy a kockázatos viselkedésű kutyákkal kapcsolatos teendők megvitatása is.
Tehát várom leveleiket!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu