Veszélyes vagy kockázatos?

Annak örültünk a múlt héten, hogy végre megszűnik a veszélyes ebek kategóriája, amely eddig is rengeteg vitát okozott, nem beszélve arról, hogy igazságtalan is volt, diszkriminatív is volt, és buta is volt. Leginkább azért, mert úgy általában nincs veszélyes eb, leginkább csak veszélyes gazdák vannak, akik nemtörődömségük, a kutyához nem értésük miatt „teremtenek” valóban agresszívnek nevezhető kutyákat.

Család-otthonSzücs Gábor2011. 07. 08. péntek2011. 07. 08.
Veszélyes vagy kockázatos?

A kormány tervezete azt mondja: a kutya akkor válhat veszélyessé, ha a gazdája nem bánik vele megfelelően. „A kutya tartási körülményei, a gazda hozzáállása nagymértékben meghatározza az állat tulajdonságait.” Eddig ugyan¬is a veszélyes és a veszélyesnek minősített ebet polgári jogi szempontból vadállatnak kellett tekinteni, tartásukra ugyanolyan szabályok vonatkoztak, mint például az oroszlánra.

A tervezett új állatvédelmi törvény most megszüntetné ezt a kategóriát, ámde azért teremtene helyette egy újat, mégpedig a kockázatos fajták listáját. Közéjük tartozna például a pitbull terrier, a kaukázusi juhászkutya és a rottweiler, s éppen itt várhatóak majd az újabb viták. Az ígéret szerint ezt a fajtalistát az európai államok vonatkozó hatályos szabályrendszerének alapos elemzését követően állapítanák meg. A listán szereplő fajták gazdái az esetleges utcai balesetek megelőzéséért kutyái¬kat közterületen kizárólag szájkosár használatával, a kibújást megakadályozó nyakörvvel, két méternél nem hosszabb, nem kihúzható pórázon vezethetnék.

Ugyanakkor a súlyos, az esetek többségében igazságtalan diszkrimináció elkerülése érdekében egyben lehetőséget nyújtana számukra, hogy egy szakértők által kidolgozott és felügyelt, a vidékfejlesztési miniszter által jóváhagyott vizsgarendszer teljesítése esetén felmentést kapjanak ez alól a kötelezettség alól – áll az anyagban.

Némileg ellentmond mindennek az a változás, hogy a kutyákat a jövőben nem a fajtájuk alapján minősítenék veszélyesnek (kockázatosnak?), hanem akkor, ha az egyedi viselkedésük ezt indokolja. Hogy most akkor ők hogyan is kerülnek a jogszabályba, egyelőre nem érteni, miközben ez a megkülönböztetés lehet az egyedül üdvözítő és igazságos megoldás! Ha ugyanis tudjuk – és hát tudjuk –, hogy a kutyánk függetlenül fajtájától, méretétől olyan lesz, amilyennek neveljük, akkor könnyen belátható, hogy egy esetleg bekövetkező támadásért egyedül a gazda lesz a felelős. Ahogy ez egyébként a világ boldogabbik és „kutyásabbik” felén már régóta működik, nem beszélve Amerikáról, ahol aztán észvesztő perekre és kártérítésre számíthat az, akinek a kutyája „terroristaként” működik.
Nálunk hasonló esetekben a tettes, vagyis a kutya kiirtása a válasz. Talán csak volt. Eddig.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek