Kutyagresszió 4.

Negyedik hete tart sorozatunk a kutyák agressziójáról a Mancsok hírportál kutyadokijainak segítségével. Az előző két részben a rossz fajtaválasztásról szóltunk, mint az agresszió egyik leggyakoribb kiváltó okáról, folytassuk a témát a szocializáció elmaradásának következményeivel.

Család-otthonSzücs Gábor2011. 11. 18. péntek2011. 11. 18.
Kutyagresszió 4.

Ha tudományosak akarunk lenni: a szocializáció a társadalomba való beilleszkedés folyamata, amelynek során az egyén elsajátítja az együttélés szabályait, az elvárt viselkedésmódokat. Mindez igaz a családba érkező négylábúra is, ő is szocializációja segítségével válik részévé szűkebb és tágabb közösségének. Ami a szobatisztaságra való neveléstől a nagymama papucsának megkíméléséig egy hosszú tanulási folyamat, ahol a „tanító”, vagyis a gazda rengeteg hibát ejthet. Leginkább azzal, ha elmarad ez a bizonyos szocializáció, ami akár sorsdöntő is lehet.

Ebben a folyamatban az állattartó személyisége meghatározó. Az ideges, az emocionálisan instabil, a félénk vagy fegyelmezetlen emberek kutyái gyakrabban válnak agresszívvé. Kiválthatják a problémát a tartás és a táplálás során elkövetett hibák is, mint a túlzott engedékenység, a foglalkozás hiánya, a brutális bánásmód, az indokolatlan és a rendszeres büntetés, de akár a rendszertelen, rossz táplálás is. Sajnos Magyarországon ma még sokan valósággal terrorizálják a kutyájukat vagy „kutyátalan” körülmények között, például állandóan megkötve tartják.

Ma már egyre többet beszélünk az állam és az önkormányzatok felelősségéről is. A kutyatartást szabályozó rendeletek fontosak lehetnek a kutyatartás körülményeinek meghatározásában, s ugyancsak jelentős a civil (ebtenyésztő, állatvédő) szervezetek hatása is.

Mielőtt megismerkednénk az agressziók különféle fajtáival, nézzük, milyen is a kutya, amikor éppen agresszív. Az alapformák az offenzív (támadó) és a defenzív (védekező) agresszió. Ezektől eltér a ragadozó agresszió, mert annak célja a táplálékszerzés. A jellemző viselkedési tünetek a szőr borzolása, a merev figyelés, a fogvicsorítás, a morgás és a harapás. Az agresszió alapformái bizonyos viselkedési jelek alapján egymástól elkülöníthetőek.

Az offenzív agresszió során a kutya a fejét és a farkát magasan tartja, füleit hegyezi, szájzugai előrehúzottak és az áldozat szemébe néz. Testtartása, járása merev, feszes, morog, és a fogát vicsorítja.

A defenzív agresszió esetében a kutya a fejét lesunyja, a pupillái tágak, fülét hátracsapja, szájzugait hátrahúzza (szinte vigyorog). Igyekszik meglapulni, remeg és a farkát a hátulsó lábai közé csapja.

A ragadozó kutya meglapulva les, nyálzik, farkát csapkodja, lassú léptekkel lopakodva közeledik, majd hirtelen, hang nélkül rohanja le az áldozatát. (Folytatjuk.)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek