Miért idegesít a síró baba?

Kevés zavaróbb szituációt lehet elképzelni, mint amikor az ember a repülőgépen vagy a vonaton már épp elszenderülne, amikor is a kabin másik végéből valami fülsüketítő visítás hallatszik. De vajon miért nem vagyunk képesek kizárni a gyermeksírást?

Család-otthonKovács Réka2012. 01. 31. kedd2012. 01. 31.
Miért idegesít a síró baba?

A kutatók szerint ennek oka az evolúciós fejlődésben keresendő: a felnőttek agya biológiailag arra van kódolva, hogy válaszoljon egy gyerek bajára még akkor is, ha egyébként más zajokat is hall. Ezért lehet az, hogy amikor egy kisbabát hallunk sírni, akkor automatikusan nyugtalanná válunk, és nem tudunk nem oda figyelni, szemben egyéb hangokkal, melyek a többi felnőttől vagy a természetből érkeznek.

A kutatásban a résztvevők különböző hangokat hallgattak majd a tradicionális „whack-a-mole” játékot kellett játszaniuk, aminek a lényege, hogy milyen gyorsan képesek reagálni egy adott felvillanó fénykombinációra. A résztvevők pontszáma jóval magasabb volt, miután gyermeksírást hallottak, mint azután, hogy egyéb hangokat játszottak le nekik. Vagyis ez az emelkedett érzékenység feltehetőleg annak köszönhető, hogy vészreakciók gyorsabban beindulnak akkor, ha egy kisbaba veszélyben van és segítségre szorul – összegezte a kutatás eredményét az Oxford Egyetem kutatója, Morten Kringelbach professzor.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek