Sikoly a családokért

Életeket menthet az a különleges kiállítás, amelyet fiatalok hoztak létre fiataloknak – és a családok minden tagjának.

Család-otthonDulai Sándor2012. 02. 14. kedd2012. 02. 14.
Sikoly a családokért

Kontrasztkiállítás – ez áll a budapesti Pozsonyi úti református templom Gogol utcai bejárata fölött. Amit nyolc teremben látunk, hallunk s átélünk, az valóban a kontrasztokra, ellentétekre és ellentmondásokra épül.

A kiállítás ötlete évekkel ezelőtt a most 35 esztendős Százvai László kisvárdai lelkipásztor fejében fogant meg, aki szülővárosa két gimnáziumában is tanított. A gyülekezet ifjúsági csoportjában még inkább megismerte a fiatalok gondjait, gyakran tragikus helyzetét. Ötletének megvalósításához a csoport segítségét kérte, s úgy döntöttek, a látogatókhoz – elsősorban a 16–30 éves korosztályhoz – a multimédia nyelvén szólnak. Kép- és hanghatásokra építenek, felhasználva plazmatelevíziókat, vetítőket, fotókat és tablókat, autószimulátort, valamint „részegszemüveget”, aminek a segítségével a bódult, ittas állapotot lehet érzékeltetni. A hatás döbbenetes: a kiállítás olyan, mint egy hatalmas sikoly; nem udvariaskodik, hanem felráz, kíméletlenül őszinte. Képei és főként 6-8 perces filmjei helyenként sokkolóak, 14 éven aluliaknak a szervezők nem is ajánlják a megtekintését.

Az első kiállítás 2008-ban Kisvárdán nyílt. Egy év múlva megrendezték Fadd-Domboriban, a Csillagpont Református Ifjúsági Találkozón, majd Debrecen, Nyíregyháza és Miskolc következett. Időközben megnyílt Dunaszerdahelyen, s tervezik további határon túli városokban is. A különböző helyszíneken eddig több mint negyvenezren látták.

A labirintus módra kapcsolódó termek témakörei a következők: családi erőszak, példaképek, válások, abortusz, szenvedélybetegségek, öngyilkosság, szeretet, megváltás. A témákról egy-egy rövidfilmet is láthatunk, rám a legnagyobb hatással a megváltás-terem története volt. A hídmesterről szólt, aki egy utasokkal zsúfolt vonat katasztrófáját úgy akadályozza meg, hogy feláldozza a hídmozgató szerkezet aknájába esett egyszülött fiát. Legvégül a csendszobában ki-ki magába mélyedve – igény szerint lelkipásztor, pszichológus segítségével – átgondolhatja a látottakat.

A rendezésben a Magyarországi Református Egyházzal együttműködik a rendőrség, a támogatók között fellelhető az Országos Mentőszolgálat is. Céljuk, hogy javítsanak az elkeserítő statisztikai adatokon, vagyis családokat, életeket mentsenek. A kiállítás azzal, hogy együtt mutatja be egy-egy téma fény- és árnyoldalait, sokat tesz ezért. A vendégkönyvek bejegyzései is tanúskodnak erről, egy házaspár például a csendszobából kijőve ezt írta be: „Hét és fél éve vagyunk házasok, és most beszéltünk először egymással őszintén...”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek