Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ördöglovasok, éjszakai show, maraton- és akadályhajtás szórakoztatta az idei lipicai fesztivál közönségét Szilvásváradon. A lovas kultúra továbbadásáról is szó esett: a Kincsem Programban ősztől félszáz iskolában pattannak nyeregbe a diákok.
Kép: Szilvásvárad, 2013. július 20. A lipicai anyakanca-ménes a Lipicai Lovasfesztivál éjszakai showműsorán Szilvásváradon 2013. július 20-án éjjel. MTI Fotó: Komka Péter, Fotó: Komka Péter
Lóra termett nép vagyunk. Ezt az is bizonyítja, hogy hazánk Európa legszabadabban belovagolható országa: máig 1140 kilométernyi túraút várja azokat, akik már biztosan ülnek a nyeregben, s a hálózatot tovább bővítik. A hagyományok továbbadásához fontos az oktatás is, ennek jegyében idén szeptembertől az ország 120-150 iskolájában a testnevelési órákon is választhatják a lovaglást a diákok, mégpedig ingyen. Mindez arra jó, hogy tehetséges gyerekeket fedezzenek fel a sport számára, s egyben a lovas létesítményeket is benépesítsék – hangzott el a szilvásváradi Lipicai Lovasfesztivál sajtótájékoztatóján.
Stílszerűen szólva vágtába kezd, azaz felgyorsul a Kincsem Program, s elindul a budapesti Nemzeti Lovarda felújítása. Még idén „összeterelik” a nemzeti tulajdonban levő méneseket, azaz a szilvásváradi mellett a korábban banki kézben levő mezőhegyesi és bábolnai is a vidékfejlesztési tárca szakmai irányítása alá kerül – mondta a nemzeti lovas stratégia miniszteri biztosa, Horváth László. A munkahelyeket is teremtő program sikerének tartja, hogy a regisztrált lovas szolgáltatók száma az elmúlt másfél évben 60 százalékkal emelkedett.
A fesztivál házigazdái, tehát a szilvásváradiak számára jó hír volt, hogy jövő őszre, a legendás 1984-es, itt megrendezett fogathajtó-világbajnokság évfordulójára elkészülhet a stadion felújítása. A beruházás 1,6 milliárd forint állami támogatást élvez, és fedeles lovardával, korszerű nézőtérrel, modern hang- és fénytechnikával gazdagítja majd a lipicai ménesgazdaságáról ismert községet.
Akadnak települések, ahol még tanácstalanok, sikerül-e bevezetni szep¬tembertől a lovas oktatást. A Bükk kapujában fekvő Felsőtárkányban azonban már hét éve nyeregben érezhetik magukat a diákok, tudtuk meg Karap Pétertől, a helyi lovastanya tulajdonosától. Az Egerhez közeli település iskolájában harmadiktól ötödikig évente nyolcvan gyerek pattanhat nyeregbe hetente egyszer. Eddig az önkormányzattal kötött szerződést a Karap-tanya gazdája, ezentúl pedig az állam veszi át e feladatot, így szeptembertől is a megszokott módon folyik az oktatás. A kurzus 30 alkalomból áll, ez arra elegendő, hogy a diákok közel kerüljenek a lovakhoz, megismerhessék a felszerelésüket, és magabiztosan üljenek a nyeregben. Minden tanév végén vizsgát tesznek a gyerekek, mégpedig az egyre nehezebb feladatokat kívánó akadálypályán. Végül mindannyian oklevelet és minősítést kapnak arról, hogyan ülik meg a lovat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu