Ahol must van, ott gáz lehet

Szeptember elején egy sopronkövesdi ház pincéjéből két mustgázmérgezést szenvedett férfit hoztak ki a mentők – tudtuk meg Dobos Viktóriától, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjétől. Szerencséjük volt: kisebb rosszulléttel megúszták a felelőtlen pincelátogatást.

Család-otthonHabik Erzsébet2013. 09. 26. csütörtök2013. 09. 26.

Kép: Gere Tamás és Zsolt pincészete villány vendéglátás borászat hordó gyertya mustgáz 2012 07 06 Fotó: Kállai Márton

Ahol must van, ott gáz lehet
Gere Tamás és Zsolt pincészete villány vendéglátás borászat hordó gyertya mustgáz 2012 07 06 Fotó: Kállai Márton

Évente 40-50 hasonló esethez riasztják a mentőket és a tűzoltókat, akik azonban sokszor későn érkeznek: magas koncentrációban a mustgáz már az első belégzésnél is fulladásos halált okozhat.

Számos pincében ott forr a korai szőlőfajtákból készített must. A gyümölcs erjedése közben igen nagy mennyiségű – egy hektoliter 18 cukorfokos mustból 9 kilogramm – szén-dioxid szabadul fel, amit a köznyelv csak mustgázként emleget. Nehezebb a levegőnél, ezért a padozattól kiindulva, alulról felfelé terjedve tölti be a teret. Belélegezve előbb rosszullét – szédülés és hányinger – lép fel, azt követően pedig az eszméletvesztés olyan hirtelen, szinte észrevétlenül következik be, hogy a pincében tartózkodó személy nem is érzékeli, mi történik vele, ezért menekülni képtelen.

Borászok szerint kiszámíthatatlan, hogy a mérgező gáz meddig van jelen a pincékben, mivel nemigen lehet pontosan megmondani, mennyi ideig forr a must. Általában két-három hétig zajlik a folyamat, de hidegebb pincékben vagy nagyobb cukortartalmú gyümölcs esetén ez tovább is tarthat.

Jól bevált, egyszerű módszerrel könnyen megállapítható a szén-dioxid jelenléte: a mustot tartalmazó pincébe botra erősített és térdmagasságban tartott gyertyával tanácsos lemenni. Ha a láng elalszik, akkor feltehetően nagy koncentrációban van jelen a gáz, így azonnal el kell hagyni a helyiséget.

Mustgázmérgezés esetén a legfontosabb teendő a bajba jutottat mihamarabb kijuttatni a pincéből, azután a hátára fektetni, és a mentők megérkezéséig mesterségesen lélegeztetni. A szakemberek nem tanácsolják, hogy légzőkészülék nélkül nekilássunk a mentésnek, ugyanis az oxigénhiányos helyiségben a segítő is a mustgáz áldozatává válhat. A legokosabb, ha riasztjuk a tűzoltókat a 105-ös vagy a 112-es segélyhívó számon, akik biztonsággal kimenekítik az óvatlan pincelátogatót.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek