Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Edzés ültetés előtt. - Palántázni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes – mondhatnánk József Attila után szabadon. Igen, mert számunkra fontos és hasznos növényjövevényeket fogadunk a kertünkbe, ezért – helyesen – mindent meg akarunk tenni, hogy jól érezzék magukat nálunk.
Kép: Kecskemét, 2009. április 30. Paradicsom palántázás. Kertészkedés. Fotó: Ujvári Sándor
Nehezíti a helyzetet, hogy – ha nem mi neveltük a palántákat – jószerivel semmit nem tudunk az előéletükről, így például azzal sem lehetünk tisztában, vajon megedzették-e őket, mielőtt a piacra kerültek. Márpedig ez fontos kérdés, hiszen a heteken át széltől, hidegtől óvott palántákat egyik napról a másikra a hideg éjszaka stresszének kitenni veszedelmes következményekkel járhat. (A növény megfázhat, károsodhat, elpusztulhat.) Ezt elkerülendő, eddzük meg a palántákat: fokozatosan, mintegy 7–10 nap alatt szoktassuk a szabadföldi viszonyokhoz. A házon belül – ládába összegyűjtve – vigyük őket egyre hidegebb körülmények közé, végül tegyük ki a szabadba, de éjszakára még pár napon át takarjuk le fóliával.
A jó palánta edzett, zömök, s nem sápadt, hanem sötétes zöld. Legjobb, ha nincs rajta sem bimbó, sem virág vagy kis termés, de ha mégis lenne, a terméskezdeményeket mindenképpen csípjük le róla. (Ugyanis az így leterhelt növények, főleg, ha még nincs erős gyökerük és fejlett lombozatuk, visszamaradnak a növekedésben. Később kezdenek teremni és kevesebb termést hoznak.) Palántáinkat az előírt sor- és tőtávolságra ültessük ki, amihez a sorokat kitűző zsinórral, abban a tövek helyét pedig mérőléccel célszerű kijelölni (mert így fognak majd szép, katonás rendben állni).
Növényeinknek ásóval vagy ültetőkanállal vájjunk kis gödröt, akkorát, hogy a földlabdájukat még legalább egycentis, porhanyós földdel takarhassuk. Miután belehelyeztük, kézzel vagy a kanállal (az ültetőfa erre nem igazán alkalmas) minden irányból tömörítsük a földlabdájukhoz a földet. Ügyeljünk, hogy a zellert és a salátát ne ültessük mélyre (csak a gyökereket fedje föld), ellenben a paradicsom és az uborka szárát célszerű mélyebben a földbe helyezni (főleg, ha felnyurgultak), mert a száruk is fejleszt gyökeret.
A kiültetést minden esetben kövesse olyan öntözés, mely a gyökerekhez iszapolja a talajt. Melegigényes növényeink palántázásával nagyon ajánlott megvárni legalább a fagyosszentek elmúltát, hogy ne tegyük ki őket az erős lehűlések, illetve a fagy veszélyének.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu