Ravasz csapda: kelésre serkenti a férget, de táplálék nélkül

Fóti olvasónk azért kért tanácsot, mert virágládáiban a bársonyvirág rendszeresen elpusztul. Üzenjük rovatunkban megjelent szakértőnk válasza, amely másoknak is hasznos lehet.

Család-otthonVeszelszky Éva2014. 05. 29. csütörtök2014. 05. 29.
Ravasz csapda: kelésre serkenti a férget, de táplálék nélkül

Hoffman Klára, Fót. A betegségeknek ellenálló, számos kórokozó és kártevő riasztónövényeként ismert bársonyvirág vagy büdöske olvasónk virágládáiban rendszeresen elpusztul. Nem hirtelen, hanem nyár közepéig szépen, egyenletesen fejlődik, aztán egymás után a virágok lombja ezüstös lesz, majd elszárad.

Az ezüstös lomb a szívókártevők szívogatására utal, amint a két levéllemez közül a növénynedveket kiszívják. Ilyenkor a lomb színtelen, fénytelen, „fémes” jellegű lesz, majd elszárad. Ha a lombon pókhálószerű szövedék is látszik, akkor az a nagyon szapora takácsatka károsításának tünete.

Az erősen fertőzött növényeket ilyenkor legjobb megsemmisíteni. A továbbiakban rendszeres párásítással, a talaj nedvesen tartásával, a növények agyag- és kőzetőrleménnyel történő felerősítésével távol tarthatók a szívókártevők.

Mindezek ellenére a bársonyvirág ültetését vegyes ágyakba továbbra is javasoljuk, hiszen – többek között – a nagyon veszélyes gyökérfonálférgek pusztításában jelentős a szerepe. Gyökerének váladéka ugyanis kelésre serkenti a fonálférgeket, de mivel táplálkozni nem tudnak rajta, így elpusztulnak.

A virágföldek gyakran fertőzöttek e veszélyes kártevővel, így riasztásukra – a bársonyvirág mellett – ajánlott a körömvirág és fokhagyma (főként vad fokhagyma) közbeültetése is.

Ráadásul a büdöske virága vonzza a tetveket irtó zengő legyeket is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek