Sejtjük, miért könnyezett a császár fia állatok közelében

Ami az egyiknek gyógyszer, a másiknak méreg – vélte Lucretius római filozófus kétezer éve, s eszerint már akkor is ismerték az allergiát. Feljegyezték, hogy Claudius római császár fia könnyezett és kiütést kapott az állatok közelségében – feltehetően érzékeny volt a lószőrre. Az allergia tehát nem a civilizált kor sajátja. Megismerésében mégis az 1800-as évektől következtek a nagy áttörések: a szénanátha fogalmának meghatározásával, majd a bőrpróbateszt elkészítésével.

Család-otthonP. E.2014. 05. 15. csütörtök2014. 05. 15.

Kép: Kutya gyerekkel játék szörallergia 2009.10.10. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Sejtjük, miért könnyezett a császár fia állatok közelében
Kutya gyerekkel játék szörallergia 2009.10.10. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Jó száz éve kidolgozták a ma is alkalmazott immunterápiát, amikor a szervezetet lassan hozzászoktatják az allergénhez. Fontos volt annak kiderítése, hogy az allergiában az úgynevezett hízósejtek is szerepet játszanak.

Az 1960-as években aztán felfedezték az IgE névre keresztelt ellenanyagot, ami mérföldkőnek számított – mondta dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Az allergiás beteg immunrendszere egyes külső ingerek hatására ellenanyagot termel, aminek mennyisége megemelkedik a különböző allergénekre (például pollenre, állatszőrre) adott túlzott reakció során.

Az IgE szint akkor is magas marad, ha ez az adott anyag már nincs jelen, s értéke csak nagyon lassan csökken – ezért mutatható ki utóbb az allergia vérvétellel vagy bőrpóbával.

A lassan népbetegségnek számító túlérzékenység kórisméjében és kezelésében akadnak újdonságok. Márciustól egy fejlesztésnek köszönhetően a váratlan és heves tüneteket – például csalánkiütést, arc- és szemduzzanatot, fulladásérzéssel járó sokkot – okozó gyógyszerallergiát is azonosíthatják. Az allergiaközpontban végzett laboratóriumi vizsgálat során a vérből kimutatják a fehérvérsejtek aktivitását, ami segíti a pontos diagnózis felállítását. Így kiderülhet, milyen gyógyszer okozza az allergiát, ami magától nem múlik el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek