Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az idei év bebizonyította: nem szabad hinni senkinek. Az ország felét bejárva látszik, hogy a kiskertekben alig lesz meggy, s jó, ha a fák túlélik a fertőzést. A szakirodalomnak, a hozzáértőknek ellentmondva ugyanis brutális a monília fertőzése.
Kép: Kert növény betegség monilia meggy ág fa növényvédelem kórokozó betegség 2014 05 03 Fotó: Kállai Márton
Néhány hete azt hallottuk a rádióban növényvédős szakértőktől, hogy 2014-ben nem kell a monília nagy fertőzésétől tartani. Valóban, fáink nagy része meleg, száraz időben virágzott. Ezzel szemben manapság már jól látszik, hogy a monília nem hagyott érintetlenül egyetlen fát sem, óriási mértékben fertőzött: főként a meggyeseket, kajszikat, de még a ritkábban károsodó cseresznyéket, szilvákat is kikezdte. S amiről kevesebbet szoktunk beszélni: a babarózsa, az aranyvessző (más néven aranyeső), a japánbirsek ma már csúnya képet mutatnak – elbarnultak, elhaltak, felkopaszodtak.
Így aztán az ünnepi hosszú hétvégén a legelkeserítőbb kertészeti munkát végeztem: Szigligeten a gyümölcsöst próbáltam helyrehozni. Előbb a lekókadó, moníliával fertőzött ágakat, ágacskákat, hajtásokat vágtam le, aztán gyógyító hatású, felszívódó szerrel permeteztem le. A szomszédokkal is beszélgettem, s kiderült: ők háromszornégyszer is permeteztek a virágzás elején, közepén, végén – ám szinte alig volt különbség az én és az ő fáik között. Virágzáskor nem permeteztem a fákat (ez a hátránya a lakóhelyem, Gödöllő és a szőlőskertem, Szigliget közötti 230 kilométeres távolságnak). De így járt több olvasónk is, akik telefonon, elektronikus levélben kérnek tanácsot a Szabad Földtől. Amikor rákérdeztünk, kiderült, hogy a legtöbben a gazdaboltosok ajánlotta szert használták okszerűen – hiába. Magam is – a termék nevét nem írhatjuk le – így jártam néhány évvel ezelőtt, ezért váltottam, sikerrel.
A Szabad Föld kertjében lévő meggyfák szinte moníliamentesek, mert sikerült négyszer idejében, megfelelő szert használva védekeznem. Igaz, azt még soha nem tapasztaltam: a cseresznyefánk teteje – az 5–8 méter közötti rész, ahová kevesebb permet juthatott – moníliás lett. Bár ágak nem halnak el, mint a meggynél, de a virágok többsége elpusztult, a terméskezdemények gyérek, gyengék, vélhetően néhány héten belül lehullnak.
Mit tehet az ember ilyenkor, mikor sem az időjárás nem ad, sem a szakértők nem találnak rá okot, hogy túlzottan féljünk a moníliától?
A keserű tapasztalattal beljebb lévén mondom: semmi mást, mint hogy többnapos munkával megtisztítja fáit a fertőzött ágrészektől, permetez – s jövőre senkinek nem hisz és legalább háromszor egy másik, hatásos növényvédő szerrel lepermetezi a gyümölcsösét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu