Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Címketrükk. - Reggelente a kiskamaszok egyötöde a kakaósbögre helyett a színes dobozért nyúl. Az energiaitalok fogyasztásából eredően minden másnapra jut orvosi ellátást igénylő panasz. Az esetek háromnegyedében 18 év alatti fiatalokról van szó, az eddigi legifjabb páciens mindössze 8 éves volt.
Kép: Energiaital 2014.05.18. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu
Az Országos Tisztiorvosi Hivatal felmérésének ismeretében felmerül a kérdés: visszaszorítható-e az energiaitalok forgalmazása a gyerekek és tinédzserek körében? Egyáltalán, mit nevezhetünk energiaitalnak?
Először valóban a fogalmat kellene tisztázni, csak azután korlátozhatnánk a termék forgalmazását. Egyelőre nincs napirenden a kérdés – tájékoztatott az Egészségügyért Felelős Államtitkárság. A chipsadó bevezetése után az iskolai büfékből kitiltották az energiaitalt, de úton-útfélen hozzáférhető. Hogy elkerüljék az adófizetést, sok gyártó trükközik az italok összetételével.
Többnyire koffeint, cukrot vagy édesítőszert, taurint, glükuronolaktont, B-vitaminokat, növényi kivonatokat tartalmaznak – ám ezenkívül lehet bennük bármi (jelenleg nincs a tartalmukra vonatkozó élelmiszer-biztonsági előírás). Előfordul, hogy a gyártók 10-17 féle alapanyagot is feltüntetnek a címkén, ami megnehezíti a vizsgálatot. Az energiaitalok fokozzák az anyagcserét, a koncentráló- és teljesítőképességet – vagy ahogyan a reklámok hirdetik: élénkítik a testet és a szellemet. A hatás azonban csak rövid ideig tart, s ami aggasztó, hogy ezek az italok függőséget is kiváltanak. A túlzásba vitt energiaital-fogyasztás hányingert, mellkasi szúrást, szapora pulzust, álmatlanságot, esetenként pánikrohamot okozhat.
Gyakori, hogy alkohollal vagy más tudatmódosító szerekkel együtt isszák a fiatalok, aztán emiatt kerülnek kórházba. A litván parlament a minap megszavazta, hogy a jövőben a 18 év alattiak számára ne árusíthassanak energiaitalt.
A fogalmat is meghatározták, nem túl bonyolult: „Energiaitalnak minősülnek azok az üdítők, amelyek literenként több mint 150 milligramm koffeint, illetve ezen felül még olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek stimulálják a központi idegrendszert.” Ám a magyar egészségügyi hatóságoknak egyelőre sem szándéka, sem lehetősége nincs a korlátozásra.
A fiatalok 92 százaléka a szülei tudtával pörgeti fel a szervezetét, s a többségük azt állítja, hogy a felnőtteket ez egyáltalán nem zavarja. Tényleg? Vajon miért?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu