Méreg, hibás használat, mellékhatások - Csodás erők csapdái

Sokan esküsznek a népi gyógyászatra, és tartva a pirulák mellékhatásaitól, szívesen kúrálják magukat gyógyfüvekkel. Nem árt azonban az óvatosság.

Család-otthonP. E.2014. 07. 24. csütörtök2014. 07. 24.

Kép: Image: 0131844090, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot

common comfrey (Symphytum officinale), mush of cut and brayed leaves and roots ar applied on a wound
Image: 0131844090, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy
Fotó: Profimedia-Red Dot

Nemcsak a betegségek ellen, hanem az immunrendszer erősítésére, a teljesítőképesség fokozására, sőt a fogyókúrához is beválhat a természetes gyógymód. Ám számos növényről, melyet nagyszüleink hatékonynak gondoltak, mára kiderült, hogy hosszú távon kárt okozhat – figyelmeztet dr. Kéry Ágnes, a Semmelweis Egyetem Farmakognózia Intézetének docense. Az is megeshet, hogy a magunk szedte növényt összetévesztettük valami hasonlóval.

Például könnyű a fekete bodzát – melynek virágzatából szörp készül és érett termését is használjuk – a hasonló kinézetű, bíborszínű porzójú gyalogbodzával felcserélni, de az utóbbi ciánglikozid-tartalma mérgezést okozhat.

A fehér akác mértékkel kóstolgatva egészséges, míg a sárga akácnak is nevezett aranyeső sok mérgezésért felelős. Számos áldásos hatásúnak tartott gyógynövény mára ártalmasnak bizonyult.

Az „összeforrasztó fűnek” hívott fekete nadálytőről hajdan dicshimnuszokat zengtek. Maria Treben is a természet patikájának nélkülözhetetlen szereként említi, mondván: a tinktúrája „csodálatos erőt rejt magában”. Ám már azt is tudjuk, hogy e növény – melynek teáját régen torokfájásra alkalmazták – toxikus anyagokat tartalmaz, melyek a szervezetben felhalmozódva rákkeltők. Csak külsőleg és korlátozottan alkalmazható: a belőle készült megfelelő minőségű krém nem káros.

A vérehulló fecskefű szintén kedvelt alapanyag volt, ma is az epe- és májbetegségek gyógyszereinek összetevője. Házi szerek készítésére azonban nem ajánlott, mert a helytelen használata súlyos mellékhatásokat okozhat.

A hajdan immunerősítésre használt farkasalmáról – amit a szülés segítésére és kígyómarás ellen is bevetettek – mára bebizonyosodott, hogy halálos méreg lehet, öngyógyításra pedig végképp nem ajánlott.

Rákkeltő hatása ellenére ázsiai gyógyhatású keverékekbe állítólag mégis beleteszik. Amerikai kutatók szerint e gyógynövény hatóanyaga, az arisztolsav használata felelős azért, hogy Tajvanon szokatlanul gyakori a húgyúti és a veserák. Gyanús eredetű – például internetről rendelt – készítményt, kapszulát ezért sem szabad beszedni.

Jobb gyógyszertárban, szaküzletben beszerezni a teának, főzetnek valót, mivel egyes növények – például a vizelethajtó csalán – előszeretettel tenyésznek szennyezett helyeken.

Érdemes konzultálni a kezelőorvossal, mert a beszedett gyógyszerek és az alkalmazott gyógynövények egymás hatását befolyásolhatják – figyelmeztet dr. Kéry Ágnes. Például aki véralvadásgátlót kapott, nem fogyaszthat nagy mennyiségű fokhagymát, sőt számára az ilyenfajta készítmény sem ajánlott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek