Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokan esküsznek a népi gyógyászatra, és tartva a pirulák mellékhatásaitól, szívesen kúrálják magukat gyógyfüvekkel. Nem árt azonban az óvatosság.
Kép: Image: 0131844090, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot
Nemcsak a betegségek ellen, hanem az immunrendszer erősítésére, a teljesítőképesség fokozására, sőt a fogyókúrához is beválhat a természetes gyógymód. Ám számos növényről, melyet nagyszüleink hatékonynak gondoltak, mára kiderült, hogy hosszú távon kárt okozhat – figyelmeztet dr. Kéry Ágnes, a Semmelweis Egyetem Farmakognózia Intézetének docense. Az is megeshet, hogy a magunk szedte növényt összetévesztettük valami hasonlóval.
Például könnyű a fekete bodzát – melynek virágzatából szörp készül és érett termését is használjuk – a hasonló kinézetű, bíborszínű porzójú gyalogbodzával felcserélni, de az utóbbi ciánglikozid-tartalma mérgezést okozhat.
A fehér akác mértékkel kóstolgatva egészséges, míg a sárga akácnak is nevezett aranyeső sok mérgezésért felelős. Számos áldásos hatásúnak tartott gyógynövény mára ártalmasnak bizonyult.
Az „összeforrasztó fűnek” hívott fekete nadálytőről hajdan dicshimnuszokat zengtek. Maria Treben is a természet patikájának nélkülözhetetlen szereként említi, mondván: a tinktúrája „csodálatos erőt rejt magában”. Ám már azt is tudjuk, hogy e növény – melynek teáját régen torokfájásra alkalmazták – toxikus anyagokat tartalmaz, melyek a szervezetben felhalmozódva rákkeltők. Csak külsőleg és korlátozottan alkalmazható: a belőle készült megfelelő minőségű krém nem káros.
A vérehulló fecskefű szintén kedvelt alapanyag volt, ma is az epe- és májbetegségek gyógyszereinek összetevője. Házi szerek készítésére azonban nem ajánlott, mert a helytelen használata súlyos mellékhatásokat okozhat.
A hajdan immunerősítésre használt farkasalmáról – amit a szülés segítésére és kígyómarás ellen is bevetettek – mára bebizonyosodott, hogy halálos méreg lehet, öngyógyításra pedig végképp nem ajánlott.
Rákkeltő hatása ellenére ázsiai gyógyhatású keverékekbe állítólag mégis beleteszik. Amerikai kutatók szerint e gyógynövény hatóanyaga, az arisztolsav használata felelős azért, hogy Tajvanon szokatlanul gyakori a húgyúti és a veserák. Gyanús eredetű – például internetről rendelt – készítményt, kapszulát ezért sem szabad beszedni.
Jobb gyógyszertárban, szaküzletben beszerezni a teának, főzetnek valót, mivel egyes növények – például a vizelethajtó csalán – előszeretettel tenyésznek szennyezett helyeken.
Érdemes konzultálni a kezelőorvossal, mert a beszedett gyógyszerek és az alkalmazott gyógynövények egymás hatását befolyásolhatják – figyelmeztet dr. Kéry Ágnes. Például aki véralvadásgátlót kapott, nem fogyaszthat nagy mennyiségű fokhagymát, sőt számára az ilyenfajta készítmény sem ajánlott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu