Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ahogy melegszik az idő, a kocogáshoz, a biciklizéshez is sokan kapnak kedvet. Nem mindegy azonban, hogy a hosszú kényszerpihenő után miképpen fogunk hozzá.
Kép: futás edzés sport aktív életmód egészség mozgás tréning margit híd 2015 04 19 Fotó: Kállai Márton
– Aki nagyobb városban él, ne a délutáni csúcsforgalom idején húzzon futócipőt vagy pattanjon kerékpárra – javasolja dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese. – A légszennyezettség miatt a kevéssé forgalmas helyeken, illetve inkább hajnalban érdemes kimerészkedni a szabadba. A kerékpárosok válasszák elsősorban a mellékutakat. Mozgás közben ugyanis mélyebben lélegzünk, így jobban lejutnak a levegőben levő szennyező anyagok a tüdőbe, s ott nagyobb károsodást – akár gyulladást is – okozhatnak. Némi védelmet jelent, ha futás közben az orrunkon át vesszük a levegőt. Ha a levegőben sok a szennyező anyag és a szállópor, a sportolást követően a vérnyomásunk magasabb marad, mintha a tiszta levegőn mozgunk.
– Aki túlsúlyt cipel, különösen óvatosan kezdjen edzeni. Érdemes szakember segítségét kérni az állapotfelméréshez és az edzésterv elkészítéséhez – ajánlja Pancsó Gergely, a Budai Endokrinközpont személyi edzője. – A bemelegítés elmaradhatatlan része az edzésnek, erre mindenképpen szánjunk időt. A túlsúlyosak azzal is fejleszthetik az erőnlétüket, ha a mozgólépcső és a lift helyett a lépcsőt választják, illetve a cél előtt leszállnak a buszról és gyalogolnak.
A hosszas kihagyás után tanácsos „kímélő” edzéstervet készíteni. Az ízületeket érdemes azzal is óvni, hogy a járdák, betonutak helyett időnként az erdei ösvényeket vagy a speciális futópályát választjuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu