Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Süt, főz, melegít és olvaszt – a mikrohullámú sütő ma már nélkülözhetetlen masinája a legtöbb háztartásnak. Az első készüléket 60 éve „építették meg”: az ősmonstrum 1,8 méter magas volt, és több mint 3 mázsát nyomott. Azóta is sokakat foglalkoztat, hogy használata nem káros-e az egészségre. Vajon barát vagy ellenség a mikró?
Kép: mikrohullámú sütő melegítés étel paradicsom leves 2015 12 20 Fotó: Kállai Márton
Időt és energiát spórolhatunk meg a használatával, a kényelemről, a kevesebb mosogatnivalóról nem is beszélve – érvelnek a készülék pártolói. Veszélyes, mert a mikrohullám megváltoztatja az ételek kémiai szerkezetét, a megmikrózott étel sugároz – így szólnak az ellenérvek. Nos, ez utóbbi tétel könnyen cáfolható: a mikrohullámú sugarak csak a melegítés szakaszában hatnak, és azonnal megszűnnek, amikor a készüléket kikapcsoljuk. A hőkezelt ételek szerkezete valóban megváltozik, de ugyanez történik akkor is, ha hagyományos tűzhelyen sütünk-főzünk.
A sütő működésének megértéséhez „melegítsük fel” a fizikai ismereteinket. A készülékek alacsony frekvenciájú rádióhullámok segítségével hevítik fel az ételeket és italokat, mégpedig úgy, hogy rezgetik a sütőtérbe helyezett anyagok molekuláit, minek következtében a belsejükben súrlódási hő keletkezik. Az étel minden részecskéje egyszerre kezd el melegedni, a folyamat belülről kifelé halad. (Ez az oka annak, hogy a mikróban nem tudunk ropogós héjat sütni). Az egyenletes hőhatás érdekében az ételt forgatni kell, ami rendszerint egy üvegtál feladata. A sütő ajtajába szerelt fémháló akadályozza meg, hogy a mikrohullámok kijussanak a kültérbe. Ha ez megsérül vagy az ajtó megrongálódik, természetesen nem szabad használni a készüléket.
A tudomány jelen állása – illetve az eltelt 60 év tapasztalata alapján – elmondható, hogy a mikrohullámú sütő nem veszélyes, de használatakor néhány dologra figyelni kell.
- Fémtárgyakat ne helyezzünk a mikróba, mert szikrakisüléseket okozhat, és a készülék is tönkremehet.
- Lehetőleg üvegedényekben vagy erre alkalmas műanyag tálakban helyezzük a készülékbe az ételt. A kerámiával nem árt vigyázni, mert ezek maguk is elnyelik a mikrohullámokat, s felforrósodnak, míg bennük az étel hideg marad.
- A leggyakoribb veszélyforrást az egyenetlenül felforrósodott ételek jelentik. Mielőtt elkezdenénk enni, pár percig hagyjuk állni vagy keverjük meg az ételt, hogy egyenletesen meleg legyen.
- Rendszeresen ellenőrizni kell a készülék ajtaját, tisztítani kell a belsejét, és soha nem szabad bekapcsolni nyitott ajtó vagy üres belső esetén.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu