Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sancho kutyám napok óta feltűnően nyugodt. Amúgy sem egy kapkodós fajta, a nagyjából hatvan kilójához megfontolt viselkedés társul… De most még a szokásosnál is többet fekszik, szunyókál; az a gyanúm, őt is megérintette a tavaszi fáradtság. Nézegetem az internetet, s lám, nem csak nálunk pusztít ez a kór.
Az egyik hozzászóló így ír: Lehet, hogy bután hangzik, de olyan nyomott a kutyám két hete. Nem beteg, mert eszik, csak olyan kis nyugodt: elvan, egész nap alszik. Másvalaki pedig így: Az én kutyusomat nemrég vittem dokihoz, aki azt mondta, hogy érzékeny lehet a frontra. Úgyhogy, gondolom, rájuk is kihat valamilyen szinten ez a bolond időjárás. A harmadik levélíró szerint is van tavaszi kutyafáradtság: Az egyik kutyám ennek jeleit mutatja, csak a másik pörög ezerrel és nem érti, miért punnyad a társa. Viszi neki a labdát, rárakja a fejére, legurul, semmi. Csak néz, bambán, hogy most mi van? Bökdösi, nyüszög neki, teljesen kész van, hogy nem játszik vele senki…"
Ezek szerint Sancho nincs egyedül.
A témáról találtam egy hosszabb értekezést is, most ebből idéznék. Mi emberek nemcsak sokat hallunk a tavaszi fáradtságról, hanem sokan szenvedünk is ettől, így joggal merülhet fel bennünk a kérdés, hogy vajon háziállatainkat is sújtja-e? Fontos tudnunk, hogy a tavaszi fáradtság nem betegség, hanem egy állapot, amely több tényező együttes hatására alakul ki. Az időjárás tavasszal nagyon gyorsan és hirtelen változik, naponta nő vagy csökken a hőmérséklet és a légnyomás, gyakoriak a frontátvonulások is, és ezek mind megterhelik az állatok szervezetét. Ugyanakkor a téli sötét hónapok alatti mozgásszegény életmód miatt a szervezet kimerül, és sokkal érzékenyebben reagál mindenféle stressz hatására. Ezek miatt tavasszal fokozódik a betegségekre való hajlam, nő az ingerlékenység, alvászavarok léphetnek fel, a keringési és ízületi megbetegedésben szenvedők állapota pedig rosszabbodhat. Ráadásul a természet ébredésével a különféle kórokozók és paraziták is felélénkülnek és támadásba lendülnek pont akkor, amikor a szervezet ellenálló képessége nem tud maximális intenzitással védekezni.
A nagy kérdésre, hogy ugyanis mit tehetünk kedvenceink tavaszi fáradtságának elkerülése érdekében? – a cikk szerzője saját készítményeit ajánlja; naná, hisz ezek egy kutyatáplálékkal foglalkozó áruház javallatai…
És innentől kezdve olyan „bölcseletek” sorakoznak, hogy kedvencünket egész évben kiegyensúlyozott és a számára legmegfelelőbb táplálásban részesítsük, adjunk nekik vitaminokat, pótoljuk az ásványi elemeket, s ki ne hagyjuk az ómega 3 zsírsavakat tartalmazó készítményeket sem. És persze mindez náluk véletlenül kapható. Amivel egyébként nincs is semmi baj…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu