Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A múlt héten régi, kedves levelező-telefonálónk: a dombóvári Farkas úr két kérdése közül az elsővel foglalkoztunk. Ha emlékeznek még, a (majdan) beszélő kutyáról volt szó. Ami talán kimaradt, hogy csodákra ne számítsunk, a kutyánk soha nem lesz atomfizikus…
Míg négylábú barátunk meg kell elégedjen a maga 30-40 grammos agyával, az emberé eléri az 1300 grammot is. Ezért ha lesz is szóbeli üzenete a kutyánknak, akkor az leginkább belső állapotáról ad majd jelzést, de az Anyám tyúkját soha nem fogja elszavalni…
Kevésbé vidám, viszont jóval aktuálisabb témát jelent a második kérdés, amely a sok izgalmat okozó szívférgességről, illetve a hasonlóan aggasztó bőrférgességről szól.
Bár ismét leszögezném, hogy nem vagyok állatorvos, de mivel ezek az újabb kórságok sokaknál okoztak pánikot, próbáltam utánanézni természetüknek.
Először is megnyugtatásul: túlzott félelemre nincs ok, mivel a hazai esetek száma egyelőre elenyésző. Azért nem árt, ha lassan hozzászoktatjuk magunkat a gondolathoz, hogy ezek megelőzésére is egyre több gondot kell fordítanunk.
Lássuk először a bőrférgességet. Okozója egy féreg, amely a mediterrán ország után már Közép-Európában is elterjedt. Magyarországon nagyjából a kutyák fele fertőzött vele, de mivel a tünetek legtöbbször jelentéktelenek, nem tűnik fel. A fé reg köztigazdái a szúnyogok, tehát vérszíváskor fertőzik meg az állatot.
Bejuttatják a lárvákat, melyekből fél év alatt fejlődnek ki a felnőtt férgek.
Mik a tünetek? Ahogy írtam, általában tünetmentes a kutya. Leggyakrabban bőrviszketés vagy kicsi, feszes és fájdalmas csomó keletkezhet a bőr vagy a különböző nyálkahártyák, pl. a szem kötőhártyája alatt. A csomó olykor magától feltör és általában elpusztult, sötéten elszíneződött féreg található az eltávozó tartalomban, esetleg kötőhártya- gyulladás is kialakulhat. A legtöbb esetben az állat más okból végzett vérvizsgálata során derül fény a fertőzöttségre.
Ami a szívférgességet illeti, ezt elsősorban egy tengerentúli féreg okozza, amely már itthon is megjelent.
E féregnek is szüksége van szúnyogokra, a vérszívás után 6-8 hónappal fejlődnek ki a felnőtt férgek. Kezdetben enyhe köhögés alakul ki. Ez általában a betegség legelső és egyben legjellegzetesebb tünete. A köhögés később fokozódik és nehezített légzés is kíséri. A testmozgás egyre jobban megviseli az állatot, hamar elfárad és köhögni kezd. Végül kórosan lesoványodik, amit ájulás, vérköhögés, májzsugor és a jobb szívfél elégtelen működése miatt kialakuló hasüregi folyadékgyülem kísérhet. Ha túl sok a féreg, elzárhatnak nagy artériákat, illetve annyira károsíthatják a szívet, hogy az állat elpusztul.
A betegségek gyógyíthatók, gyanús jel esetén irány az állatorvos!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu