Milyen a válaszkész szülő?

MINDEN SZÜLŐ válaszkész, hiszen reagál a gyereke igényeire – gondolhatnánk. A válaszkészség azonban nemcsak a kommunikációra vonatkozik, hanem nevelési irányzatot is jelent. Dobiné Olasz-Papp Nóra, a Válaszkész Szülők Egyesületének elnöke két kisgyermek édesanyjaként maga is az átélt nehézségek miatt keresett segítséget kisfia születése után.

Család-otthonLengyel Gabriella2016. 10. 25. kedd2016. 10. 25.

Kép: Photo-essay in a mixted-grade class with last year kindergarten and 1st grade. Rumpus in class., Image: 41582995, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BSIP, Fotó: Profimedia

HYPERACTIVE CHILD
Photo-essay in a mixted-grade class with last year kindergarten and 1st grade. Rumpus in class., Image: 41582995, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, BSIP
Fotó: Profimedia

– Ez nem egy lépésről lépésre követendő
módszer, hanem inkább szemlélet, amely
valamennyi érintettre egyenrangúként és
egyenjogúként tekint – avat be Nóra. –
A kismamák felkészítése sok esetben csak a szülésig tart, és alig hangzik el valami arról, mi következik utána. Nagyon sokan megrémülnek, amikor azt látják, hogy az ő gyerekük nem az eszikalszik típusú, úgynevezett „jó gyerek”, s a legtöbb anyuka elbizonytalanodik, ha nem tudja megnyugtatni a kisbabáját.

De hogyan lehetünk ilyenkor is válaszkészek? – merül fel a kérdés. – Megnyugtatja az anyukákat, amikor azt hallják: nem baj, ha felveszik a síró kisbabájukat, és az sem tragédia, ha nem telik el három óra két szoptatás között. Elhiszik, hogy az anyaság nem rózsaszín köd, mindenki átél nehézségeket és hullámvölgyeket, s hogy másként is lehet gyereket nevelni, mint ahogyan a szakkönyv írja vagy a védőnő tanácsolja.

Az a fajta tudás, amely régen természetes volt a nagycsaládban, sajnos mára nagy részében elveszett – mondja szakértőnk.

A válaszkész gondoskodási stílust gyakran éri az a kritika, hogy ezeknek a gyerekeknek mindent szabad, s ők lesznek majd azok, akik leköpködik a felnőtteket a metrón. Erről szó sincs. Ha például dühös a gyerek, mondhatjuk neki, látom, mérges vagy, amiért nem engedtem, hogy kirámold a szennyeskosarat, de nézzük csak, mi mást tudsz pakolászni!

Ezek olyan visszajelzések, melyek után később könnyebben fejezi ki a saját érzéseit. A határokat persze meg kell szabni, de minél kisebb egy gyerek, annál inkább érdemes arra törekedni, hogy ne csak az elkerülhetetlen és szükséges tiltásokból álljon az élete, hanem legyen biztonságos tere, ahol szabadon tevékenykedhet. Nagyobb korban is érdemesebb nem beleszólni az életébe, inkább finoman terelgetni. A válaszkész nevelés nem szabálynélküliséget jelent, hanem hogy tiszteljük egymás személyiségét, érzéseit, igényeit. A gyerekét, a felnőttét, a tanárét, a barátokét is – világít rá a szemléletbeli különbségre Nóra.

Így válnak gyermekeink magabiztos, érzékeny és érzelmeket közvetíteni tudó felnőttekké.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek