Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A GYERMEKET VÁRÓK eldönthetik, hol adjanak életet a kicsinek, ha betartják az előírásokat. Miért választják a nők a háborítatlan otthonszülést?
Kép: Budapest, 2015. január 19. Egy kép Kallos Bea, az MTI/MTVA külsős fotóriporterének Zora című képriportjából, amely a 33. Magyar Sajtófotó Pályázat társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) kategóriájában a 3. helyezett lett 2015. január 19-én. A közmédia öt hírügynökségi fotóriportere összesen hat díjat nyert el. A képen Zora szülése látható budapesti otthonában 2014. február 20-an. MTI Fotó: Kallos Bea, Fotó: Kallos Bea
– A szülőszobában végig hangosan szólt a rádió, amíg szültem, a neon a szemembe világított,de ki mer ilyenkor szólni… A babát éppcsak ideadták, már vitték is el, teljesen kiszolgáltatottnak éreztem magam – emlékszik vis?sza ma már kamasz gyermekei születésére egy asszony. A kellemetlen élmények miatt döntött úgy, hogy a harmadikat otthon hozza világra, csakhogy komplikáció adódott, ezért mégis kórházba kerültek. – Úgy bemenni a kórházba a kitolási szakaszban, hogy otthonszülésre készültem, ezt nem kívánom senkinek. Igen csúnyán néztek rám – meséli. A negyedik gyermeke már lakásban születhetett meg, s az anya úgy érzi: végre átélhette, milyen az, amikor minden háborítatlanul történik.
– A nagyobbik lányomat kórházban hoztam világra, számos beavatkozással, és úgy éreztem, nem élhettem át az igazi szülésélményt. Másodszorra már tudatosan készültem, hogy otthon fogok szülni, de meg kellett vívni a csatát, mivel először a férjem sem támogatta az ötletet. Nem bántam meg, hogy a sarkamra álltam, mert a meghitt hangulat, a háborítatlan környezet nekem sokat számított. Éjjel kezdtem vajúdni, a bábák rögtön elindultak Budapestről, és időben ideértek, hajnalra meglett a kicsi. Felbecsülhetetlen volt, hogy végig velem maradhatott, nem szakították el tőlem, s ez hozzájárult a szoptatás sikeréhez is – magyarázza egy szőke asszony.
Az egri Összhang Egyesület székhelyén, egy lakásban vagyunk, a babzsákokon kényelmesen helyezkednek el a nők, s velük vannak a történetek „főszereplői”, a néhány hetes, hónapos kicsik is. A történetekből kiderül: sokan korábbi negatív élményeik után döntöttek az otthonszülés mellett, annak elfogadó, nyugodt légköre miatt. Fontos volt, hogy maguk választhassák meg, milyen pozícióban szülnek, senki se sürgesse őket, és ne történjenek rutinszerű, de nem szükséges beavatkozások. Egerben az utóbbi fél évben hat baba jött világra az Életfa Bábapraxis közreműködésével. Heves megyében nincs bábapraxis, a két bába a fővárosból érkezik, a neonatológus gyermekgyógyász Ózdról jár át, a vészhelyzetben szükséges hátteret pedig az egri kórház adja.
– Ötgyermekes családban nőttem fel, s mindannyian otthon születtünk. Hiszek abban,hogy az a legjobb az anyának és a babának is, ha a vajúdás és a szülés természetes folyamatként zajlik le. Segítőként sok szülésen vettem részt, ölelve, biztatva az anyát – mondja Feithné Krajcsik Ilona, a Születés Hete egri programját szervező Összhang Egyesület elnöke, perinatális (a szülés körüli időszakkal foglalkozó) szaktanácsadó. – Néhány hónapja óriási élmény volt, hogy ugyanígy lehettem a lányom mellett, s végigkísérhettem, ahogy a világra jön a kisfia, az unokám.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu