Illatos parókák adója

BENJAMIN FRANKLIN amerikai politikus, feltaláló elhíresült mondása szerint csak két dolog bizonyos: az adó és a halál. Adót fizetni senki sem szeret, de azért belátjuk, hogy elkerülhetetlen, hiszen az államnak vannak kiadásai. Ez eddig rendben. De hogy mi után fizetünk adót, az azért mégsem mindegy. Csokorba szedtünk néhány furcsa adónemet a múltból és a jelenből.

Család-otthonHardi Péter2017. 08. 10. csütörtök2017. 08. 10.

Kép: chips evés táplálkozás egészségtelen életmód tv nézés lakás otthon étel 2012 12 01 Fotó: Kállai Márton

Illatos parókák adója
chips evés táplálkozás egészségtelen életmód tv nézés lakás otthon étel 2012 12 01 Fotó: Kállai Márton

Mindenekelőtt nézzünk egy-két különleges adófajtát a történelemből. Vespasianus római császár nevéhez fűződik például a római vizeldék után kivetett adó. Amikor ezt fia, Titus szóvá tette, hozatott egy pénzdarabot és megkérdezte, van-e szaga. Nem volt. Pedig húgyadóból származik… A levont következtetés lett a szállóige:

A pénznek nincs szaga (Pecunia non olet). Ne higgyük azonban, hogy a vécék után kivetett adó már a múlté. Újabban az amerikai Maryland államban sújtják vele a polgárokat: évente hatvan dollár különadót kell fizetniük a szennyvíztisztítók telepítésének költségeire. El is nevezték vécéadónak.

A rafinált, ugyanakkor méltánytalan adóztatásnak szinte fogalmává vált a füstadó. Mátyás király vezette be a korábbi kapuadó helyett. Ez utóbbi Károly Róbert nevéhez fűződik: azon porták tulajdonosai fizették, akiknek a kapuján egy megrakott szénásszekér befért, ráadásul az udvaron meg is tudott fordulni.

S akkor némi ízelítő a jelenből: kezdjük a távoli Japánban, amely mindig is a különleges szokások országa volt. Nem kivétel ez alól az adóztatási praktikájuk sem.

Kivetették például a zsíradót, amellyel az elhízás ellen küzdenek – és nem is eredménytelenül. A 40 és 74 év közötti polgárok haskörtérfogatát mérik, és ha ennek az átlaga az érintett férfiaknál meghaladja a 85, a nőknél a 90 centit, akkor büntetésre számíthatnak. Érdekes módon nem azok, akiknek nagy a hasuk, hanem a munkáltatóik, illetve az önkormányzatok. Hogy aztán ők miképpen veszik rá a delikvenseket a mértéktartásra, az az ő dolguk.

Bármennyire is furcsa a módszer, de eredményes. Az elhízott japánok aránya irigylésre méltóan alacsony, mindössze 3,5 százalék. Arról nem szólnak a hírek, hogy a szumóegyesületek mit szólnak mindehhez: mint ismeretes, ebben a sportágban a versenyző rettenetesen nagy has nélkül igen csekély sikerre számíthat.
 
Egyébként az egészséges életre való rávezetés adókivetés formájában nálunk sem ismeretlen. Gondoljunk például a chipsadó néven elhíresült pénzbevételi forrásra, amit a mértéken felüli sót, cukrot, koffeint tartalmazó élelmiszerekre vetettek ki. A betegségek megelőzése érdekében Amerikában is kirónak adót: az előző elnök, Barack Obama a szoláriumokat, a bőrrákos megbetegedések egyik forrását sarcolta meg.

Mindezekből is látszik már, hogy az adók nem kizárólag a bevételek növelését célozzák, de igyekeznek terelgetni a szokásainkat is. Nemcsak az egészséges életmód és környezetünk védelme felé, hanem például a gyermekek vállalása érdekében is. Alkalmazták a romániai diktatúra idején, de nem volt idegen hazánktól sem, gondoljunk csak a Ratkó-korszakra: azok a húsz év felettiek, akiknek volt saját jövedelmük, viszont gyermekük nem, a bevételeik után fizetendő egy százalék helyett – a nők 45, a férfiak 50 éves korukig – ötöt róttak le. Ismert, hogy Kínában éppen a fordítottja érvényesült: 2015-ig csupán egyetlen gyermek születését engedélyezték. Ha mégis  több baba jött össze, annak nagy, az államkasszába befizetendőára lett.

Mai szemmel szintén kegyetlen adónem a fiúadó, amit a törökök gyakoroltak a meghódított területeken: minden tizedik 10 és 20 év közötti egészséges fiúgyermeket adó formájában be kellett szolgáltatni a hódítóknak. Őket képezték ki janicsároknak. A közhiedelemmel ellentétben magyar területen adó formájában nem szedtek gyerekeket – más kérdés, hogy viszont raboltak. Mivel a janicsárok igen magas tisztségeket is betölthettek, lényegében a katonai elithez tartoztak, ezért az idők múltán maguk a szülők egy része ajánlotta fel a gyermekét, remélve, hogy később nem fog megfeledkezni róluk – és a jövedelméből juttat majd nekik.

És ha már a gyermekeknél tartunk: érdekes, hogy Svédországban ma is az adóhivatal tiszte eldönteni, a kicsi neve megfelelő-e vagy sem. És ha nem, akkor a szülőknek akár 250 ezer forintnak megfelelő összeget kell leróniuk.

Fizetni a történelem során a házasságkötés és a lakodalom után is kellett: a törökök idejében például 60 akcsének megfelelő összeget. (Egy akcse a mohácsi csata idején körülbelül egy kiló liszt árának felelt meg.) Hasonlóképpen járt el XV. Lajos francia király is. Akkor tehát ne házasodjunk? Az adó megfizetését úgysem lehetett elkerülni. Az egyedülállók a középkorban egy bizonyos életkor elérését követően számos országban bizton számíthattak a megadóztatásukra. Akkor tehát marad a halál, mint az adózás alóli mentesség legbiztosabb módja… Tévedés! A görög mitológiából ismert Káron alakja, aki az elhunyt nyelve alá vagy a szemére helyezett obolusért vitte át a halott lelkét a Stüx folyón az alvilágba. Nagy Péter orosz cár a tölgyfa koporsós, tehát a jobb módúak választotta temetkezést adóztatta meg. És ha már Nagy Pétert említettem: ő vezette be a szakálladót, ezzel is a csupasz férfiarcot inkább kedvelő nyugati kultúra követésére ösztönözve az alattvalóit.

Az adókivetők fantáziája nem ismer határokat. Az angolok például a kalapadót foglalták törvénybe, hiszen minél több kalapja van valakinek, annál módosabb, tehát van miből megadóztatni. De adót vetettek ki a kandallókra is. Erre a britek, ha csak tehették, befalazták azokat. Az ablakot pedig lehetőleg eleve meg sem építették, hogy ezzel is kerüljék a megadóztatását. Ezeket az adókat végül közegészségügyi okokból törölték el. De vetettek ki adót a téglára, a gyertyára, sőt a parókák illatosítására is.

Csak egy dologra nem rótták ki a történelem folyamán: az adónemek kitalálására. Az mindenkor szabadon virágozhatott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek