Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az ELTE Etológiai Tanszéke – a legfőbb érdeklődési körüket jelentő kutyák mellett – kísérletezett már farkaskölykökkel, legújabban pedig törpemalacok viselkedését kívánják tanulmányozni. Így hát a Kutyapostás ezennel átalakul törpemalacpostássá…
A tanszék legutóbb hirdetésben keresett minnesotai törpemalac-befogadó gazdákat egy induló új projekthez.
Ahogy írták: „Jó helyen jársz, ha komolyan érdekelnek a törpemalacok, van érzéked állatkölykök neveléséhez, szereted a kihívásokat, kitartó vagy és szabadidőd is van, és szívesen részt vennél egy világon egyedülálló kísérletsorozatban.”
Rögvest válaszoltak arra a kérdésre is, hogy miért lesz nagyon izgalmas ez a kutatás. „Azért, mert a társállatként tartott törpemalacok száma világszerte megnőtt az elmúlt években, hála annak, hogy ezek az állatok tiszták, tanulékonyak, válaszkészek és alkalmazkodóak. De még mindig keveset tudunk szociális képességeikről vagy például arról, hogy mennyire kommunikálnak hatékonyan az emberrel.”
A program lényege tehát, hogy házi kedvencként nevelt törpemalacok vesznek majd részt a családi kutyákkal végzettekhez hasonló etológiai vizsgálatokban. Ezek segítségével bepillantást nyerhetnek társas viselkedésük és kommunikációs képességeik részleteibe. Éber állapotban elvégzett funkcionális MRI-vizsgálatok segítségével pedig még árnyaltabb képet kaphatnak arról, hogy mi is járhat egy malac fejében. A cél az, hogy a malacot társállatként, „kutyaszerűen” tartsa és nevelje a befogadója. Fontos, hogy az állat hozzászokjon a környezetváltozáshoz, sok és sokféle emberrel és akár más állatokkal is találkozzon, megtanuljon odafigyelni az emberi kommunikációs jelzésekre, tudjon játszani és autóban is nyugodtan utazni. Fontos, hogy ne féljen idegen emberektől, állatoktól, tudjon sétálni, ne zavarja a hám és a póráz viselése.
Mindezeken felül egy nagy feladatot is meg kell tanulniuk a malacoknak egyéves korukra: teljesen éber állapotban 6-8 percen keresztül mozdulatlanul kell feküdniük egy MRI-nek nevezett, agyi működést mérő készülékben. Ezt a feladatot kutyákkal már sikerrel végezték a tanszék munkatársai, és szeretnék most ugyanezt malacokkal is kipróbálni.
A törpemalacok nagyon tiszta, jól nevelhető állatok. A kutyákhoz és macskákhoz hasonlóan a tágas kert a megfelelő hely számukra.
Semmi esetre sem szabad őket zárt helyen tartani, de a kirekesztettséget sem szeretik. Szükségük van egy családra, vagyis emberekre, akik az anyai gondoskodást pótolják számukra.
A legfrissebb hír: a hatalmas érdeklődés miatt máris betelt a létszám. A nevelőszülőkön ezek szerint nem múlik a kutatás sikere.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu