Nagyanyáink gyógymódja

Vészesen közelít a náthaszezon, s ha már beütött a baj, sokan a jól bevált házi praktikákkal, természetes módszerekkel igyekeznek kúrálni magukat. Ezek közé tartozik az inhalálás (a szó magyarul belélegzést jelent) is, ami elsősorban a felső légúti megbetegedések kellemetlen tünetei – köhögés, orrdugulás, fejfájás – elhárításában lehet hasznos. A belélegzett meleg gőz feloldja a légutakban letapadt váladékot, elősegíti az ürítését.

Család-otthonHabik Erzsébet2017. 10. 27. péntek2017. 10. 27.
Nagyanyáink gyógymódja

Attól függően, hogy a párolgó főzet milyen összetevőket tartalmaz, az inhalálás hozzájárul a gyulladt légutak fertotlenítéséhez, a betegséget okozó mikroorganizmusok elpusztításához, így a torokfájás enyhítésében is fontos szerephez jut. Ráadásul jótékony erejét természetes módon, káros vegyi anyagok és azok ártalmas mellékhatásai nélkül fejti ki.

Bár ma már elektronikus inhalálót is beszerezhetünk, egyszerűbb és olcsóbb a jól ismert házi módszerhez folyamodni: forraljunk vizet egy edényben, majd a már nem lobogó, de forró folyadékba csepegtessünk a megfázásra javasolt gyógynövénycseppeket. Borítsunk takarót vagy nagyméretű törülközőt sátorszerűen a fejünkre, hajoljunk a gőz fölé, majd az orrunkon vagy a szánkon át lélegezzük be a gyógyító párát legalább öt percen keresztül. Aműveletet érdemes napközben többször is megismételni. (A forró edénnyel bánjunk óvatosan, rögzítsük megfelelően, hogy elkerüljük az égési sérüléseket, különösen kisgyermekek esetében.)

Közvetlenül az inhalálás után ne menjünk a szabad levegőre, várjuk meg, amíg szervezetünk visszaáll a normális hőmérsékletre. Alegjobb, ha a lefekvés előtt végezzük el a műveletet, az inhalálás ugyanis ekkor a leghatékonyabb.

Amellett, hogy szabaddá teszi a légutakat, enyhén nyugtató hatású, elősegíti az éjszakai pihenést. S mint tudjuk: egy jó alvás bizony felér a fél gyógyulással…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek