Bejárónak lenni nehéz

Tizenhat éves gimnazista vagyok, és bejáró. Amiről írok, az sokakat érint. Jómagam egy Tolna megyei faluban élek.

Család-otthonDulai Sándor2018. 12. 07. péntek2018. 12. 07.

Kép: cof

Bejárónak lenni nehéz
cof

Legkevesebb napi másfél-két órám megy el a közlekedésre (várakozás és utazás). Tudomásom szerint nemcsak nálunk, hanem sok helyen – különösen a kis falvakban – probléma van a menetrenddel. A járművek nincsenek mindenütt hozzáigazítva a tanórákhoz és a délutáni foglalkozásokhoz. Emiatt sokaknak órákig kell várni, hogy haza tudjanak menni. Különösen nagy a gond a délutáni foglalkozások miatt. Ha a diák a tanórák és ezek között nem tud hazamenni tanulni, és nem menzás, az iskolában pedig nem szerveznek tanszobát, s rokon sincs a településen, akkor sétálgat az utcákon vagy beül a könyvtárba. Ha könyvtár sincs, akkor csak a séta marad. Lehet, hogy valakit érdekelne a foglalkozás, de az utolsó busza, vonata (hajója) is elmegy, és csak nagy nehézségek árán vagy sehogyan sem tud hazamenni. Ha az iskolában segíteni kell valamiben (ballagási díszítés, rendezvényszervezés stb.), vagy mondjuk korrepetálásra kéne járni, akkor nem biztos, hogy a bejáró képes megoldani. S a bejáróknak bérletre van szükségük, de az árát a legszegényebb családok nem tudják kigazdálkodni. Ha pedig nincs bérlet, az ellenőr büntet.

A bejáró diákoknak tehát nem egyszerű a dolguk. Először is: a menetrendet sokkal jobban hozzájuk kéne igazítani. Másodszor: rendezni kellene az órák és a délutáni foglalkozások kérdését. A bejárókat mentesíteni kellene a délutáni foglalkozások alól, ha ezek után nem vagy csak nagyon sokára tudnak hazamenni. Ahol a buszt nem lehet a diákhoz igazítani, a délutáni elfoglaltságot talán lehet a buszhoz szabni. Harmadszor: jó lenne, ha a bérlet árát az iskola fizetné – vagy az iskolán keresztül kifizetnék – a rászorulóknak. A szegény ember tehetséges gyereke ne legyen emiatt hátrányban. Negyedszer: több iskolabusz kellene a tanyai és az Isten háta mögötti falvakban lakó diákok szállításához. Bizonyos létszám felett ezt általánossá kéne tenni.

Remélem, hogy lesz, aki a témához, a levelemhez hozzászól. És azt is, hogy az illetékesek odafigyelnek erre. Jó lenne végre változtatni azon, amin lehet.

(Név és cím a szerkesztőségben)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek