Teszt-vesz sarok

Hőre lágyuló szendvicssütő

Család-otthonPalágyi Edit2007. 12. 14. péntek2007. 12. 14.

Kép: Kecskemét, 2007. december 03. Egy meghibásodott vasalót javítanak a szervízben. Fotó: Ujvári Sándor

Teszt-vesz sarok
Kecskemét, 2007. december 03. Egy meghibásodott vasalót javítanak a szervízben. Fotó: Ujvári Sándor

Az ünnepi forgatagban hajlamos megvenni az ember minden haszontalan dolgot, mondván, jó lesz ajándéknak… Szerencsére akadnak, akik ilyenkor is résen vannak: hét hatóság, köztük az APEH és a vámhivatal a fogyasztóvédőkkel karöltve hozzálátott a januárig tartó Csillagszóró hadművelethez. Ezekben a hetekben alapos ellenőrzés alá vonják a piacokat, az üzleteket. A Fogyasztók Magyarországi Egyesülete pedig megtartotta elrettentő bemutatóját. A Pocsék Áruk Fórumán olyan termékeket tettek közszemlére, mint a hőre lágyuló szendvicssütőt, a hajat égető bodorítót meg a túlmelegedő vasalót. Az egyesület elnöke mindenkit óvott attól, hogy szekérderéknyi bóvlit vásároljon, mert az ilyen gyerekjátékok és műszaki cikkek balesetet is okozhatnak.
Ha egy kis szerencsénk van, már az üzletben kiderül, hogy a termék ártalmas. A Tesco például nemrégiben visszavonta a 12 színű vízfestékét, miután kiderült, hogy egyes színek túl sok nehézfémet tartalmaznak, ami veszélyt jelenthet a kicsikre. Ugyanez az üzletlánc egy mutatós bébidobot is kivont a forgalomból, mert rájöttek arra, hogy a cintányért rögzítő alkatrész könnyen letörhet, s ezt lenyelheti az apróság. Utóbbi játékért talán nem fájt a szülők szíve, a gyerkőcök ugyanis fülrepesztő zajt képesek csapni hasonló „hangszerekkel”…
Mi, magyarok nem vagyunk egyedül a gagyiáradattal szembeni harcban. A közelmúltban Amerikában odaítélték a világ legrosszabb termékeinek járó „díjakat”. Olyan világcégek szerepeltek az élmezőnyben, mint a Coca-Cola, amely azzal vívta ki ezt a kétes elismerést, hogy az USA-ban és Dél-Amerikában Dasani néven forgalmazott olyan „ásványvizet”, melynek palackjait a helyi ivóvízhálózatból töltötte meg. A Mattel pedig amiatt kapott citromdíjat, mert Kínában gyártott játékaiból több milliót vissza kellett hívnia a mérgező színezékek és túl apró alkatrészek miatt. „Kriminális” cikk a hazai polcokra is jutott: a Bindeez nevű gyöngyöcskét azért vonták ki a boltokból, mert – állítólag – ha lenyeli valaki, kábítószer jellegű anyag szabadul fel belőle. S e felfedezést egy ausztrál kisgyerek gyomra bánta…