Hőn vágyott álom

Nem kellene mindig álmatlanul bárányokat számolni - sokszor elég lenne, ha datolyát ennénk vagy jól kiszellőztetnénk, mielőtt ágyba bújunk. A nők körében sokkal gyakoribb az alvászavar, mint a férfiakéban, s a probléma az életkor előrehaladtával egyre többször jelentkezik.

Családi körSzijjártó Gabriella2005. 07. 01. péntek2005. 07. 01.
Hőn vágyott álom

Manapság egy átlagos felnőtt öt-hat óránál nem alszik többet éjszaka, holott közismert, hogy a legtöbb ember alvásigénye hozzávetőlegesen nyolc óra. Sokan egyszerűen sajnálnak maguktól többet, míg mások aludnának - ha tudnának.
Miért is nem megy? Egyesek azért alszanak nehezen, mert képtelenek gátat szabni a fejükben kavargó gondolatoknak. Ébren tartja őket egy erőteljes érzés, például a harag, amellyel napközben nem sikerült megbirkózni. Megnehezíti az elalvást az izgatott várakozás, az alkohol és a gyógyszerszedés is. A szorongás vagy depresszió jellegzetes tünete a kora hajnali felébredés, ami után nehéz visszaaludni, és még gyötrőbb fáradtan kikecmeregni az ágyból a reggeli óracsörgéskor.
Az álmatlanságnak szervi okai is lehetnek, többek között emésztési gondok, alvási apnoé (horkolás) vagy hormonzavar. Az idősebbek közt gyakori szakaszos alvást sokszor agyi vérkeringési probléma okozza.
Ha az alvászavar néhány hétnél tovább tart, ha napközben is le-leragad a szemünk, és képtelenek vagyunk szellemileg-fizikailag teljes mértékben helytállni a munkánkban, ha a fáradékonyság miatti türelmetlenségünk már a kapcsolatainkat is befolyásolja, vagy ha egyéb tünetek, például éjszakai izzadás, hidegrázás és nyaki fájdalom is jelentkeznek, feltétlenül forduljunk orvoshoz. Egyébként pedig ne essünk kétségbe, csaknem mindenki megél rövidebb-hosszabb átvirrasztott éjjeleket. Ha emiatt aggodalmaskodunk, csak tovább súlyosbítjuk a helyzetet ahelyett, hogy néhány, alvást segítő praktika segítségével álomba szenderednénk.
{p}
Vannak álmosító hatású ételek. Nagy mennyiségben tartalmaznak szénhidrátokat, B-vitaminokat, kalciumot, magnéziumot, valamint triptofán aminosavat, amelyből az agy alvást elősegítő vegyületet tud előállítani. Ideális esetben e rágcsálnivalók - teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru, fejes saláta, főtt burgonya és karfiol mogyoróolajjal pépesítve, meleg tej keksszel, banán és datolya - elfogyasztása után fél órával már érkeznek az álommanók.
Lefekvés előtt mindig szellőztessük ki a hálószobát, és legyen rá gondunk, hogy ne legyen sem túl meleg, sem túl hideg (19-20 Celsius-fok az ideális). Egy-két órával lefekvés előtt már ne dohányozzunk, ne igyunk teát és kávét. Gyakorta egy felkavaró tévéműsor vagy egy érdekfeszítő könyv nem hagy nyugodni bennünket; próbáljuk utána meleg fürdőben lazítva kikapcsolni pörgő agyunkat. Ha mégis elkerül bennünket az álom, akkor jobb felkelni és valamivel foglalkozni - például olvasni -, amíg nem jön az álom, az enyhet adó...

Álomhozó paradicsom
Gondolták volna, hogy ha a cigarettázók napi egy kiló paradicsomot elfogyasztanának, jó eséllyel csökkenhetne a tüdőrák kialakulása? Ötvenezer férfi vizsgálata során az is bizonyossá vált, hogy ennyi zöldség hatására körükben csökkent a prosztatarák előfordulása.
A paradicsom akkor a legzamatosabb, ha elegendő napfényt kap. Az orvosok számos betegségmegelőző hatását fedezték fel az elmúlt években. Rendszeres és nagy mennyiségű fogyasztása jótékonyan hat például a rákbetegségek, a csontritkulás és az infarktus ellen. Élénkpiros színe miatt a gyermekek is szívesen fogyasztják, ráadásul hangulatjavító és fáradékonyságűző. Azoknak a rossz alvóknak, akik nem szeretik a langyos tejet, a természetgyógyászok lefekvés előtt néhány szem paradicsom elfogyasztását javasolják.
Vannak, akik a paradicsom természetes fogyasztó hatására esküsznek. A recept egyszerű. Végy két édes, piros paradicsomot, ugyanennyi retket, három deci ásványvíz kíséretében reggeli gyanánt fogyaszd ezt legalább egy hónapon át. A hatás nem marad el!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek