Ússzunk a boldogságban!

Eleinte kétkedve olvasom a tájékoztató füzetecske címlapján a hívogató szót: boldogságprogram. De amikor személyesen látom a három-öt hónapos apróságokat már egy órája lubickolni a medencében anélkül, hogy sírásra biggyesztenék a szájukat, már sejtem, itt valóban történik valami. A mamák és a papák gyermekdalokat énekelnek, közben masszírozzák és tornáztatják a kicsiket. Időnként a víz alá is nyomják őket, mindezt a legnagyobb békességben és harmóniában.

Családi körBiczó Henriett2005. 07. 29. péntek2005. 07. 29.
Ússzunk a boldogságban!

Évekkel ezelőtt Kalovits István elborzadva nézte a televízióban az úgynevezett orosz módszert, amelynek lényege, hogy a pár hónapos babákat az úszómesterek egy hanyag mozdulattal bedobják a medencébe, mondván, majd megtanulnak valahogy úszni. Az eredetileg testnevelő tanár nem sokkal később Hollandiába került, és ott meg azt látta, hogy a szülők és a babák békésen elpancsolnak a vízben. Ma már ő jár Hollandiába előadásokat tartani a látottakat továbbfejlesztő Kalovits-módszerről.
- Nálunk nem az a lényeg, hogy a babák megtanuljanak úszni, ez nem szakkör, ahová elhordják a szülők a gyerekeiket. Testileg, lelkileg adunk segítséget a családoknak - mesél a módszer lényegéről Ruzsonyi Ágnes kétdiplomás pedagógus, aki mellesleg háromgyermekes családanya és a program kiötlőjének felesége.
A tizenhárom évvel ezelőtt indított program már csak azért is nagy áttörés, mert a papák is részt vehetnek a foglalkozásokon (akkoriban még a papás szülés is ritkaságszámba ment). Azok a gyerekek, akik akkor kezdték az úszást, ma már kamaszok.
- Tapasztalatok bizonyítják, hogy akik egész piciny korukban kapcsolatba kerültek a vízzel, amely közegben mellesleg életük első kilenc hónapját is eltöltötték, valamint korán közösségbe csöppentek, és rendszeres volt életükben a mozgás, azok nyitottabbak, érdeklődőbbek, kreatívabbak és intelligensebbek társaiknál. A gyerekek idegrendszere egyéves korukra fejlődik ki, és ez függ a mozgáslehetőségektől. A későbbiekben mindez befolyásolja az apróságok mozgását, beszédkészségét, logikai és tanulási képességeit - érvel Ruzsonyi Ágnes az ilyenfajta babafoglalkozás mellett. A mamáknál is mérhető a hatás: egyikük sem szenvedett "gyes-betegségben".
Nagyjából négyszáz baba élvezheti hazánkban a Kalovits-módszert. Jelenleg Budapesten és Zalaegerszegen tartanak tanfolyamokat. A jelek szerint a vidékieket sem rettenti el a távolság, nem egy anyuka hordta a fővárosba babáját Győrből, Tatabányáról, és akadt olyan is, aki Pécsről vonatozott ide csak azért, hogy gyermeke bekapcsolódhasson a "boldogságprogramba".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek