Egy sisak, egy élet

Minden biciklis balesetben fej- és koponyasérülést szenvedő gyermek bukósisakot kap ajándékba, mikor a Pécsi Gyermekklinikáról gyógyultan távozik. A Baranya megyei kórház Visszatérés Alapítványa az egy éven át tartó, "Egy élet, egy sisak" elnevezésű akcióval szeretné felhívni a figyelmet a nagyszámú kerékpárbalesetre és az életmentő bukósisak használatának fontosságára.

Családi körSzijjártó Gabriella2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Egy sisak, egy élet

Magyarországon évente mintegy 2500 gyerek sérül meg súlyos közlekedési balesetben, minden ötödik biciklizés közben. A leggyakoribb halálok a súlyos fejsérülés. Ezek ráadásul - egyéb sérülésekkel összehasonlítva - különösen problémásak, mivel hosszabb kezelést igényelnek, és nagyobb az esély maradandó károsodás kialakulására is. Védősisak viselésével viszont a halálos sérülések 75 százaléka, a fej és agyi sérülések 85 százaléka elkerülhető lenne.
A probléma részletes megismerésére két pécsi általános iskola 7 és 14 év közötti tanulói között ezer kérdőívet osztottak szét, majd a válaszokat összevetették az ausztriai hasonló felmérésekkel. Az adatokból kiderült, hogy míg hazánkban az iskoláskorú gyerekek mintegy fele, addig Ausztriában 88 százaléka biciklizik rendszeresen. A nagyjából azonos lélekszámú szomszédos országban kétszer gyakrabban fordulnak elő balesetek, ugyanakkor nálunk mégis az ottaniakénak több mint duplája a halálos kerékpáros sérülések száma.
A megkérdezett magyar gyerekek 21 százaléka részesült már orvosi ellátásban biciklis baleset miatt. Nagyjából kétszer annyi fiú, mint lány. Minden negyedik a fején vagy a nyakán sérült, kétharmaduk kifejezetten súlyosan. Mindössze nyolc százalékuk viselt védősisakot a baleset bekövetkezésekor.
És mi a helyzet Ausztriában? A hasonló életkorú osztrák gyerekek 42 százaléka visel rendszeresen sisakot. Mindemellett 93 százalékuk fontosnak tartja a biztonságot, miközben magyar társaik alig fele állította ezt. Az elutasítás leggyakoribb hazai oka, hogy a gyerekek nevetségesnek, kényelmetlennek vagy egyszerűen felesleges tehernek tartják a védőfelszerelést. Ráadásul a sisakviselés aránya az életkorral tovább romlik: míg a hét-nyolc évesek 17 százaléka, addig a tizennégy esztendősöknek már csak 3 százaléka hordja. A serdülőknél a külső megjelenés és a divat előbbre való a biztonságnál, a kisebbeknek pedig egész egyszerűen nincs félelemérzete a balesetektől. Legalábbis addig, amíg egy felnőtt le nem ül értelmesen elbeszélgetni velük erről...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek