Kinek mondjam el?

Kedves Olvasóink! Talán emlékeznek Anna nénire, aki egyik korábbi számunkban boldog házasságának történetét, derűtől és szeretettől sugárzó életszemléletét osztotta meg velünk. Néhány hete egy másik levél kapcsán felvetődött, jó lenne olvasóink munkahelyi tapasztalatairól is hallani. Nos, Anna néni nem ment el szó nélkül a felhívás mellett, ismét tollat ragadott.

Családi körKemény Krisztina2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Kinek mondjam el?

Kedves Krisztina!
Számomra a munkahely volt a második otthon, hiszen a nappalok nagyobb részét ott töltöttük. A munkahelyet szeretni kell, mint ahogy azt is, amit csinálunk, még akkor is, ha nem könnyű. Én mindig nagyon szerettem dolgozni, becsületesen, őszintén. Az otthoni gondokat sosem vittem a munkahelyre, és fordítva se. Így mindenütt rendesen tudtam végezni a feladatomat. Voltak bajok a munkában is, de igyekeztünk tisztelettel és megértéssel elrendezni a főnökeinkkel. Nem tüntettünk, nem lázongtunk.
1991-ben mentem nyugdíjba, egy helyen letöltött huszonhét év után, ötezer-négyszáz forinttal. Az bizony nagyon kevés volt, de nem ijedtem meg, mert folytattam a munkát iskolában, napközi konyhán, gyermekotthonban kisegítőként. Ahova egyszer elmentem, mindig visszahívtak. A munkát szeretni kell, és ha szeretjük, amit csinálunk, nem is olyan nehéz. Így lehet huszonhét évet egy helyen ledolgozni. Talán most már másképp van, mások a munkahelyek és az emberek is. Könnyebben szeretnének pénzhez jutni, nem a munka szeretete, hanem az anyagiak a legfontosabbak. Igen, az is számít, de nem bármi áron.
Tisztelettel:
Anna néni

Kedves Anna néni!
Ismét csak azzal kezdhetem: igaza van. A magam részéről - és mindjárt hozzáteszem: szerencsére! - el sem tudom képzelni, milyen lehet elhivatottság nélkül, kizárólag kényszerből dolgozni. Rendkívül sajnálatraméltó az az ember, aki munkájában csak az anyagiakat látja, és saját életét rövidíti azzal, hogy folyton a munkaidő vagy az elvégzendő feladat végét lesi. Ám ez nem feltétlenül az ő hibája. Az ön tapasztalatai olyan korból valók, mikor még egyértelmű volt, hogy mindenki kap munkahelyet. Ráadásul az esetek többségében a választott szakmájának, hivatásának megfelelőt.
Ma már ez koránt sincs így! Az országban számos olyan térség létezik, ahol nagyon kevés a munkalehetőség. Élni, családot eltartani, számlákat fizetni viszont ott is ugyanúgy kell, így hát sokan megalkuvásra kényszerülnek. Beadják a derekukat (legtöbbször ráadásul örömmel, hálát adva, hogy el tudnak végre helyezkedni), és olyan munkáltatóhoz szegődnek, ahol mágneskártyán regisztrálják a munkahelyen töltött idejüket, megszabott időben kell megéhezniük, és húsz perc áll rendelkezésükre, hogy megebédeljenek. Az idénymunkából élő vállalkozó szezonon kívül munkanélküli-segélyre küldi alkalmazottait, máshol a hivatalosan bejelentett napi nyolc helyett kötelező tíz-tizenkét órát és hétvégi műszakot vállalni. Mindezt pedig gyakran éhbérért teszik.
Mikor ilyen embereket hallok csendesen panaszkodni, akkor bizony az én zsebemben is kinyílik a nem létező bicska. Szeretném megírni esetüket, hogy a saját kis fegyveremmel segíthessek rajtuk. De nem engedik. Féltik a munkahelyüket. Még az ilyet is.
Üdvözlettel:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek