Monitorra meredve

Szemünk ég, látásunk elhomályosul, kontúrosak a betűk, remeg a szemhéjunk, olykor könnyezünk kissé, és ha este belenézünk a tükörbe, egy nyúl vörös szeme bámul vissza. Amúgy persze nem történt semmi különös, csak éppen egész nap a számítógép előtt ültünk.

Családi körUjlaki Ágnes2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Monitorra meredve

Áldjuk a számítógépet, mert rendkívüli mértékben megkönnyíti munkánkat, kitágítja világunkat, segíti a kapcsolattartást, szórakoztat, okít, eligazít. Könnyű rászokni, sokan akkor is használjuk, amikor nem is kellene. Vannak függőségtől szenvedők, különösen fiatalok, diákok hajlanak arra, hogy szabadidejük javát a monitorra meredve töltsék. Akár munka, akár szórakozás, egyre többen vagyunk, akik naponta két-háromtól akár tizenkét-tizenöt órányi időt is a gép előtt ülünk. Ennek pedig látási gondokkal fizetjük meg az árát. Pedig - mai tudásunk szerint - a monitor előtt végzett munka nem okoz tartós károsodást a szemben, illetve a látásban, és a modern készülékek már semmilyen káros sugárzást nem bocsátanak ki.
Mégis sok a szempanasz, még ha maradandó károsodásra nem is kerül sor. Nem vonatkozik ez a gyerekekre, az ők képernyő előtt töltött idejét a szülőnek mindenképpen korlátoznia kell! A gyerekek egyre fiatalabb korban kezdik a számítógépet használni. A finom szemmozgásuk még nem alakult ki tökéletesen, másrészt nem figyelnek arra, hogy hosszú órákon át merednek a monitorra. A szék magassága s a képernyő a felnőtt méretarányaihoz igazodik. Mindez hozzájárulhat a rövidlátás kialakulásához. A gondos szülő észreveszi gyermekén a szem kifáradásának jeleit!
Mi okozza a szem túlterhelését? Több tényező is hozzájárul. A monitoron például nem úgy jelennek meg a betűk, mint egy nyomtatott lapon, nem olyan kontrasztosak a színek, a képpontokból összeálló betűk formája is kevésbé éles és határozott. Sokan dolgoznak egészen apró betűmérettel, minden különösebb ok nélkül, merő megszokásból. A képernyő előtt általában kevesebbet pislogunk, ami a szem kiszáradásához vezet. A szemszárazságot tovább ronthatja a száraz levegő, amit az irodákban a légkondicionálás okoz, valamint az is, hogy a könyvolvasáshoz képest ilyenkor feljebb nézünk, ezért tágabbra nyitjuk szemünket, s ez is fokozza a párolgást.
Néhány praktikus tanács betartásával segíthetünk panaszainkon. A monitor pontosan szemben legyen velünk, tőlünk mintegy 50-70 centiméter távolságra. A közepe az egyenes nézés vonala alatt 10-20 centiméterrel legyen, mert így enyhén lefelé kell nézni. Nagyon fontosak a szobában a fényviszonyok. Az a legjobb, ha a számítógép környezetében a monitor fényénél gyengébb az általános megvilágítás, ideális a félhomály - ez azonban egy munkahelyen nehezen megvalósítható. Függöny, redőny stb. segítségével tompítható a fény. A szem kiszáradását rendszeres, tudatos pislogással, könnyű szemtornával, "másfelé" nézéssel akadályozhatjuk.
Fontos a korszerű monitor használata, ami nem vibrál, nem villog. Egyszínű, világos - de nem vakítóan fehér - háttéren sötét betűk a megfelelőek. Az a legjobb betűméret, amely a monitor előtti szokásos távolságból még éppen olvasható legkisebb méret háromszorosa. Ezt úgy lehet bemérni, ha elmegyünk a monitortól számított 50-70 centiméteres távolság háromszorosára, és még el tudjuk olvasni a szöveget. Fontos az is, hogy legalább óránként szakítsuk el tekintetünket a képernyőtől, mozgassuk meg tagjainkat, próbáljunk másféle munkát végezni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek