Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Újra és újra hallani olyan szomorú esetekről, amelyek miatt fellángol a régi vita: hol szabad és érdemes világra hozni egy gyermeket, a megszokott családi fészekben vagy a személytelenebb kórházi környezetben?
Maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt nyújtott be vádjavaslatot a minap a BRFK egy otthon szülő nő és négy segítője ellen. A feljelentést a SOTE II. Számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója tette, ugyanis 2003 karácsonyán az otthonában ikreket szülő asszonyt és egészségkárosodással világra jött kisfiát - aki a következő esztendő júliusában meghalt - ebbe az intézménybe szállították a mentők. A kirendelt orvos szakértők megállapították, az újszülött ellátásának tárgyi és személyi feltételei nem voltak adottak a család lakásában. A vádjavaslatban az áll, a vészhelyzet kialakulásáért a gyanúsítottak felelősek (a csecsemő későbbi haláláért nem). Az anya otthoni szülését G. Á. szülész-nőgyógyász tervezte és felügyelte. Ez nem összeegyeztethető a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium négy évvel ezelőtti állásfoglalásával, amely ellenzi az otthon szülést.
Fehér István szülész-nőgyógyászt 34 éves orvosi gyakorlata alatt egyetlen kismama sem kérte meg arra, hogy otthonában segítse világra gyermekét. A debreceni főorvos egyetért a szakmai kollégium tiltó állásfoglalásával. Úgy véli, hazánkban a legtöbb kórház már baba- és mamabarát, ahol nemcsak apás szülésre van lehetőség, hanem arra is, hogy a vajúdó nő - ha ez nem kockáztatja az egészségét - akár ülő helyzetben, szülőszékben szüljön, miközben a szerettei közül valaki végig bátoríthatja. Kívánság szerint később az anya és az újszülött egy szobában lehet, testi-lelki közelségben egymáshoz.
Az otthon szülés hívei nem számolnak az esetleges bonyodalmakkal, ily módon veszélybe sodorhatják önmagukat és az újszülöttet egyaránt. Pedig ilyesmi még akkor is előadódhat, ha szakember felügyeli a folyamatot. A szülés során anyai részről a leggyakoribb szövődmény a vérzés, amely azonnali műtétet és vérátömlesztést igényel - és otthoni körülmények között erre nincs lehetőség. További nem várt komplikáció lehet, ha oxigénhiányos állapot lép fel az újszülöttnél, vagy ha előrebukik a köldökzsinór, és rátekeredik a baba nyakára. Életet menteni csakis szakszerű, kórházi körülmények között lehet, hangsúlyozza az orvos. A szülés a test és a lélek összjátéka, senki nem kockáztathatja az anya és a baba életét.
Elutasítás
A Hollandiában több évtizedes múltra visszatekintő, jó szakmai felkészültséggel rendelkező otthon szülés hagyományát a hazai és a nyugat-európai országok szakembereinek és várandós anyáinak többsége elutasítja. Az utóbbiak táborába tartozik Juhász Ernőné is, aki négy esztendővel ezelőtt, akaratán kívül majdnem otthonában hozta világra első gyermekét. A szülés várható napja előtt egy héttel, a hajnali órákban elfolyt az asszony magzatvize. Tudta, ebben az esetben csak a fekvő, nyugalmi helyzet mentheti meg a baba életét. Azonnal értesítették a mentőket. Az anya kritikus állapotát látva a mentőtiszt nem vállalkozott a szülés levezetésére. A fiatalasszonyt kórházba szállították, ahol negyedórán belül egészséges kisfiúnak adott életet. A rossz élmények hatására az anyuka soha többé nem tudott arra az otthoni ágyra feküdni, ahol élet-halál közt vajúdott, a szülést megelőző rettegés emlékeztette. Arra sem szívesen gondol vissza, hogy családtagjai szemtanúi voltak szenvedésének. A második baba júniusban érkezik a Juhász családba. A kismama reméli, ezúttal a sors kegyesebb lesz hozzá.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu