Támadnak a virágok

Folyik, viszket az orrunk, könnyezik és csíp a szemünk, kapar a torkunk, tüsszögünk, légzési nehézségünk támad, olykor a fejünk is elnehezül. Vannak, akik először náthára gyanakszanak, az ebben járatosabbak viszont jól tudják, ez bizony allergia a javából.

Családi körBalogh Mária2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Támadnak a virágok

Magyarországon több mint egymillió embert érint a szénanátha. Sokan el sem mennek orvoshoz, így a nyilvántartásban nem is szerepelnek. Aki elhanyagolja a betegséget, nem számol azzal, megtörténhet, hogy fizikai terhelésre az asztma is megkeseríti az életét. Ennek egyik biztos tünete, ha valaki az allergiás időszakban lépcsőzéskor nehezebben veszi a levegőt, és gyakorta tör rá köhögési roham - magyarázza Gál Márta tüdőgyógyász főorvos.
A természetgyógyászok állítják, egy gondosan elvégzett méregtelenítő kúra segítségével hatalmas javulást érhetnek el az allergiában szenvedők. A modern orvostudomány úgy tartja, az allergia akkor tör ki, amikor a szervezetünk túlzottan erősen reagál egy máskülönben ártalmatlan anyagra. Ugyancsak lényeges, hogy csökkentsük az alattomosan támadó stressz kóros hatásait. A szakorvosok szerint a betegség kialakulásáért nagymértékben felelős a környezetszennyezés. Emiatt mind többen iparkodnak távol tartani a maguktól minden ártalmat, szennyeződést. Ennek következtében azonban az immunrendszer nem kapja meg azt az alapvető jó tanácsot a környezettől, hogy mi ellen és miként védekezzen.
Legfőképp a genetikai háttér a meghatározó. Ha egy családban az anya és az apa is allergiás, nyolcvan százalékos a valószínűsége annak, hogy utóduk előbb-utóbb hasonló betegséggel fog küszködni.
Allergiát kiválthat a virágpor (azaz a pollen), az állatszőr, az atka, a penészgomba, bizonyos táplálékok összetevői, rovarméreg, esetenként bizonyos vegyszerek és a napsütés. A szénanátha tarthat egész éven át is, évszaktól függetlenül főként az állati szőr, a poratka és a penészgomba váltja ki. Az idényszerű szénanátha egyéni érzékenységtől függően tarthat pár napig vagy hétig, esetenként több hónapon át. Magyarországon a legnagyobb ellenségünk a parlagfű, a fekete ürüm és az angolperje, valamint a mogyorófa. A háziállatok sorában a legerőteljesebben a macskák testnedveiben, nyálában, vizeletében lévő fehérje, a szőréből leváló darabkák, továbbá a lehámlott, szabad szemmel nem is látható bőrlemezek okozhatnak allergiás bántalmat az ember számára.
A levegőben szálló allergének főként a légutakat és a szemet ingerlik. Amennyiben élelmiszer tartalmaz ilyet, az elsődleges érintett szervek természetesen a száj, a gyomor és a belek. Az allergia harmadik fontos megjelenési formája a bőrkiütés, bizonyos ételek mellett ennek fő okozója a napsugárzás. A napallergia valójában a bőr kórosan megnövekedett fényérzékenysége.

Apróságok
? Allergiás időszakban cserélje és mossa gyakrabban a ruháját, öblítse le többször az arcát, mossa ki az orrüregét, és zuhanyozzon több alkalommal.
? Ruháit ne szárítsa a szabadban.
? Szellőztessen kevesebbet.
? Kerülje a háziállatokkal való közvetlen érintkezést.
? Vezetés közben ne húzza le gépkocsijának ablakát.
? Csökkentse az állati fehérjék, az alkohol, a cukor és só túlzott fogyasztását.
? Immunrendszere erősítéséért tornázzon, mozogjon többet, s egyen sok friss zöldséget és gyümölcsöt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek