Az orvos válaszol

Régi olvasó jeligére

Családi körDr. Szirmák Eszter2006. 07. 21. péntek2006. 07. 21.
Az orvos válaszol

Levélírónk a perifériás facialis paresisről, vagyis az arcidegbénulásról kér bővebb információt. A nervus facialis az arcizmokat beidegző, VII. agyideg. Az arcidegbénulás során az arc egyik fele gyengévé válik, esetleg megbénul. Viszonylag ritka jelenség, kiváltója általában vírusfertőzés okozta duzzanat. Az ideg összenyomódik miatta, vérellátása romlik. Egyes bizonyítékok amellett szólnak, hogy az arcidegbénulás hátterében herpes simplex vírus okozta fertőzés állhat. Másik gyakori ok a kullancs által terjesztett Lyme-kór. Halmozott az arcidegbénulás előfordulásának valószínűsége magasvérnyomás-betegségben. Kialakulhat koponya- vagy agytrauma hatására is. A sérültek három ezrelékében alakul ki késői arcidegbénulás. Felléphet a középfül kóros folyamataiban, gyulladás, daganat következményeként.
A tünetek általában hirtelen kezdődnek. Megelőzheti az érintett oldali fül mögötti fájdalom. A bénulás lehet részleges vagy teljes. Az előbbinél az érintett oldali izmok gyengesége lép fel, a száj lebiggyed, mozgása elmarad az ellenoldalitól. Az arc ezen az oldalon kisimul, kifejezéstelenné válik. A szemlélő érzése olyan, mintha a beteg arca ferde lenne, mert a működő izmok elhúzzák az arcot az ép oldal felé. Legtöbbször a páciens - az érzékelés megmaradása ellenére - zsibbadtnak, elnehezültnek érzi az arcát. Nem tudja a homlokát ráncolni, a szemét behunyni. A szem kiszárad, fájdalmassá válik, és kezelés nélkül a károsodás vakságig terjedhet. Az arcidegbénulás során csökken a nyáltermelés, és zavart szenved az ízérzés, a könnytermelés is. A beteg oldalon a páciens a hangokat a valódinál sokkal hangosabbnak hallja, mivel a dobhártyát feszítő izom is megbénul. A betegség gyógyulásakor olyan kóros kapcsolatok is kialakulhatnak a rostok között, amelyek például a nyáltermelés megindulásakor arcizomrángáshoz vagy könnyezéshez vezethetnek.
Szemhéjbénuláskor a folyamat gyógyulásáig műkönnyet vagy izotóniás sóoldatot kell használni a kiszáradás megakadályozására. Súlyosabb esetben a szem lefedésére is szükség lehet. A részleges bénulás általában egy-két hónap alatt magától is oldódik. A teljes bénulás kimenetele már nem ilyen szerencsés minden esetben. Ilyenkor a gondos kezelés ellenére is visszamaradhat az érintett oldal - akár teljes mértékű - bénasága.
Az arcidegbénulás fellépte után első feladat az ok tisztázása, eztán következhet a kezelés. Gyógyszeresen kortikoszteroidokat használunk. A bénulás hosszan tartó kezelésében segíthetnek még fizioterápiás eljárások.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek