Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemrégiben Pest megyében egy gimnazista fiú öngyilkos lett, mert érettségije nem sikerült olyan jól, mint ahogyan azt a szülei elvárták tőle. Pár hónapja egy nyolcadikos bihari lány szökött el otthonról, mert egyetlen középiskolába sem nyert felvételt, s félt az otthoni következményektől.
A pedagógusok tapasztalata szerint mindig az elsősökre, a végzős nyolcadikosokra és a középiskolásokra nehezedik nagyobb súllyal a bizonyítványosztás. A kicsik a koruknál fogva érzékenyebbek, a többiek egyre nagyobb présben élnek, mind nagyobb követelményeknek kell megfelelniük. Aki fél a szüleitől, tart az ismétlődő veréstől, a lelki fájdalomtól, és nem saját magáért, a későbbi boldogulásáért tanul, csak ideig-óraig képes összeszedni magát. Később úgy védekezik, hogy eltitkolja mindazt, amiért kikapna.
Vizsgálatok igazolják: akiket bántalmaznak otthon, azok rejtett feszültségeiket másokon vezetik le. Szép számmal akadnak olyanok is, akik a rossz szülői bánásmód hatására szorongóvá válnak - általában ők azok, akik végső elkeseredésükben elkószálnak.
- Néhány évvel ezelőtt, egy Debrecenhez közeli faluban két alsós testvér meg hetedikes unokatestvérük összefogott, és megtervezték bujkálásuk részleteit - meséli Molnár Katalin debreceni tanítónő. - A nagycsaládban, mostoha körülmények között nevelkedő gyerekeket év közben gyakorta ütötte feldühödött apjuk egy-egy rossz osztályzat miatt. Igaz, soha, egyetlen percre sem ültek le a szülők tanulni a srácokkal, és szülői értekezletekre sem jártak el. A bizonyítványosztás előtt úgy engedték el otthonról a gyerekeket: ha rossz lesz az osztályzatuk, lábuknál fogva kötik fel őket a diófára. Sajnos ez mindkét családfőtől kitelt volna. A gyerekek tehát joggal rettegtek, ráadásul tudták, gyöngécske teljesítményt nyújtottak egész évben. El sem mentek az iskolai ünnepségre, hanem a szomszédos faluba szöktek, nagyapjukhoz. Az öreg bújtatta őket, mert féltette az unokákat az otthoni tortúrától. Végül, amikor a rendőrség, a határőrség és a polgárőrség is keresésükre indult, bejelentést tett, hogy jól vannak a gyerekek, csak nem mertek hazamenni.
Ez az eset szerencsésen végződött. Sokan viszont az ország másik végébe szöknek, és éhen-szomjan hányódnak-vetődnek, koldulással, feketemunkával próbálkoznak. Mások bűncselekmény áldozatai lesznek. Évente mintegy ötezer csellengőt tartanak számon hazánkban. Közülük sokan két-három héten belül előkerülnek. De vannak, akik csak hónapok, évek múlva - vagy sohasem.
Testreszabott szigor kéretik
Ha egy fiatalkorú elmenekül otthonról, abban a családnak döntő szerepe van - véli Forgách Péter pszichológus. A csellengés oka persze nem mindig a rossz bizonyítvány. Gyakorta áll a háttérben a túlzott szülői szigor, a családon belüli közöny, az eltávolodás, a rendszeres veszekedés. A túlságosan érzékeny, szeretetre éhes, stresszben élő fiatalok közül sokan gondolják úgy, inkább nyakukba veszik a világot, mint hogy megverjék vagy megalázzák őket szüleik. Szélsőséges esetben az öngyilkosságtól sem riadnak vissza. Ahhoz, hogy idáig eljusson egy tizenéves, sok sérelemnek kell felgyülemlenie. A vasszigor vagy épp a nemtörődömség visszafordíthatatlan következményekkel járhat. A gyermeket olyannak kell elfogadni, amilyen, s amilyen képességekkel megáldotta a sors. Ha valaki nem született zseninek, ne várjunk tőle kivételes teljesítményt! Nem árt olykor a saját bizonyítványunkat is előkotorni a fiók mélyéről. Jó, ha tudják gyermekeink, mi sem vagyunk hibátlanok, és szeretjük őket annyira, hogy értelmes szabályokat, tilalmakat és engedményeket állítsunk fel számukra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu