Rémisztő szürkület

Alkonyattájt sokan ódzkodnak utcára menni, pláne az autóvezetéstől rettegnek, mert sötétedéskor erősen korlátozódik a látóképességük. Az Élet Egészség novemberi száma az A-vitaminnal orvosolja a szürkületi vakságot.

Egészségünk2007. 11. 23. péntek2007. 11. 23.
Rémisztő szürkület

Tél közeledtével rövidülnek a napok, sokára pirkad és korán sötétedik. Ez sokaknak rontja a hangulatát, és akadnak olyanok is, akiket aggaszt még valami: nyomasztó, ha ilyenkor kell kormánykerékhez ülniük, mivel romlott a világos-sötét megkülönböztető látásuk.
Szemünk tüneményes szerkezet, a recehártya úgynevezett pálcikáin levő látóbíbor révén képes a változó fényviszonyokhoz idomulni. Míg a kivilágosodást nagyon könnyen követi, negyed-háromnegyed percbe is beletelik, amíg teljesen hozzászokik a szürkülethez, a homályhoz. Majd’ minden hetedik ember szenved szürkületi vagy farkasvakságban. Ha veleszületett, kezelhetetlen – de a kialakulása megelőzhető.
Szerzett formájának többféle oka lehet. A látás gyengülését okozhatja például a gyomor-bél traktus valamilyen megbetegedése vagy májbaj. Előidézheti ezenkívül az A-vitamin (retinol) hiánya is: vagy az A-vitamin elégtelen felvétele, vagy felvételének zavara miatt. Súlyos vitaminhiány esetén később már a nappali látás is romlik, majd visszafordíthatatlan, vaksághoz vezető károsodás kezdődik.
Fontos tehát táplálkozásunkban a megfelelő mennyiségű A-vitamin bevitele szervezetünkbe, mert a szemünknek is tápanyagokra van szüksége ahhoz, hogy százszázalékosan működőképes lehessen. Figyeljünk azonban arra, hogy a koffein, az alkohol és a dohányzás csökkenti az A-vitamin felszívódását a szervezetben. Ugyancsak korlátozódik a felszívódása, ha a beviteltől számított négy órán belül erőteljes fizikai munkát végzünk, vagy egyidejűleg koleszterinszintet csökkentő ételeket (szóját, fokhagymát) fogyasztunk vagy gyógyszereket szedünk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek